Wybory Miss Świata: kandydatki nie wystąpią w bikini. "Nie chcemy urazić muzułmanów"

Uczestniczki tegorocznej edycji wyborów Miss Świata nie będą występować w bikini - poinformowali dziś organizatorzy. Nie wynika to jednak ze zmian podejścia do wyborów, lecz z miejsca, w którym odbędzie się finał. W zdominowanej przez muzułmanów Indonezji mogłoby to zostać potraktowane jako obraza.

137 ubiegających się o zwycięstwo kobiet zamiast bikini będzie musiało założyć bardziej konserwatywne, ludowe stroje w części poświęconej modzie plażowej. Wybory odbędą się na Bali, gdzie co roku zagraniczni turyści zostawiają miliony dolarów, a kobiety opalają się na pięknych plażach bez większych problemów. Druga część imprezy będzie miała miejsce w Dżakarcie.

Jednak przewodnicząca Miss World Organisation Julia Morley nalegała, by żadna z kandydatek nie nosiła bikini podczas tej edycji. - Nie chcę doprowadzić do sytuacji, w której ktokolwiek poczuje się urażony przez to, że zlekceważymy pewne zwyczaje bądź ich nie uszanujemy - powiedziała. Organizatorzy starają się być ostrożni, gdyż słyszeli o kontrowersjach i problemach, jakie w tym kraju miały zespoły muzyczne i znane na całym świecie piosenkarki.

W zeszłym roku Lady Gaga musiała odwołać swój koncert, gdyż niektóre grupy muzułmańskie zapowiedziały, że podpalą scenę, a samą artystkę skrytykowały za noszenie "jedynie" majtek i stanika. Beyonce i zespół Pussycat Dolls również zostały poproszone o zakrycie się przed wyjściem na scenę.

Kontrowersje wokół wyborów

Nadchodzący finał Miss Świata już wywołał złość muzułmańskich duchownych, zdaniem których taka impreza daje zły przykład młodzieży, propaguje hedonizm, materializm i konsumpcjonizm.

- Omówiliśmy kwestię mody plażowej w zeszłym roku w Londynie, zanim jeszcze dostaliśmy zgodę na organizację imprezy. Wiedzieliśmy bowiem, że może to być temat wrażliwy w Indonezji - powiedziała Nana Putra z grupy medialnej MNC, oficjalny nadawca i organizator wyborów.

Więcej o: