Niemcy: Korporacje studenckie chciały wprowadzić "świadectwa aryjskiego pochodzenia"

Związek zawodowy policjantów domaga się, by urzędy ochrony konstytucji baczniej przyglądały się poczynaniom korporacji studenckich, których w Niemczech działa blisko tysiąc. Niepokoi go charakter tych zrzeszeń i pielęgnowany tam kult nacjonalizmu. Korporacje chciały na przykład wprowadzić "świadectwa aryjskiego pochodzenia" dla swoich członków.

Przez dwa lata korporacje studenckie (a jest ich w Niemczech prawie 1000) toczyły spory o to, jakie kryteria należy obrać przy przyjmowaniu nowych członków i czy nie należałoby uwzględniać pochodzenia kandydatów. Krytycy tego kryterium zarzucali korporacjom, że domagają się od kandydatów swego rodzaju "świadectwa aryjskiego pochodzenia".

Na niedawnym zjeździe korporacji studenckich w Eisenach wycofano co prawda wniosek o wprowadzenie jednolitego kryterium dla 'niemieckich studentów'. Każda korporacja ma sama decydować, kogo przyjmie, poinformował rzecznik prasowy kontrowersyjnego zrzeszenia niemieckich korporacji "Deutsche Burschenschaft" Walter Tribusch. Inne propozycje nie znalazły poparcia większości.

Jedną z nich było posłużenie się jako podstawą Federalną Ustawą o Wypędzonych i Uchodźcach, w której określano, kogo uznaje się za Niemca.

Wypędzony z pokolenia na pokolenie

Federalna Ustawa o Wypędzonych i Uchodźcach (niem. Gesetz über die Angelegenheiten der Vertriebenen und Flüchtlinge, skrót. BVFG) została uchwalona w 1953 roku przez rząd RFN i regulowała sytuację prawną uchodźców oraz wypędzonych z byłych wschodnich terenów Rzeszy Niemieckiej, jak i innych terenów Europy Środkowej i Wschodniej. Została znowelizowana w 1971 roku. Ustawa w paragrafie 1 określała "wypędzonego" jako "obywatela niemieckiego lub należącego do narodowości niemieckiej, który zamieszkiwał na niemieckich terenach wschodnich, znajdujących się czasowo pod obcą administracją lub też na terenach poza granicami Rzeszy Niemieckiej z 31 grudnia 1937 roku i w związku z wydarzeniami II wojny światowej, w konsekwencji wygnania, w szczególności przez usunięcie lub ucieczkę, musiał je opuścić".

Jawny rasizm i dyskryminacja

Związek zawodowy policji domaga się baczniejszej obserwacji działalności dachowego zrzeszenia korporacji "Deutsche Burschenschaft" przez Urzędy Ochrony Konstytucji.

- Aktualna dyskusja w zrzeszeniu korporacji w sprawie wprowadzenia tak zwanego "świadectwa pochodzenia aryjskiego" jest przerażającym przykładem skrajnych i rasistowskich tendencji w korporacjach - powiedział wiceszef związku Herrmann Benker, zwracając uwagę, że korporacje stylizują się na ostoje nacjonalistycznej ideologii i powinny być pod obserwacją władz.

Ostrzegł on przed tym, że przynależność do korporacji, uważanych za tradycyjne zrzeszenia akademickie, nie może przesłaniać faktu, że po części propagują one sposób myślenia nacechowany pogardą wobec innych ludzi.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

embed