Katolicki ksiądz potępia naukę Kościoła i ujawnia: Jestem gejem

Tą decyzją postawił na szali swoją przyszłość i karierę w Kościele katolickim. Ksiądz Gary Meier z St. Louis w USA ogłosił, że jest gejem i autorem anonimowej dotychczas książki ?Ukryte głosy: Refleksje geja, księdza katolickiego?. Przez 15 lat próbował pracować, przekonywać, że potępianie homoseksualistów nie jest dobre. Zrezygnował.

- Przez lata próbowałem pogodzić moje milczenie jako księdza-geja z coraz bardziej antygejowską postawą Kościoła. Bezskutecznie - Meier pisał w swojej książce. - Miałem nadzieję, że znajdę sposób, by pogodzić moją orientację z pozostaniem w tej wrogiej mi hierarchii. Bezskutecznie - dodał.

Kościół przez lata podejmował coraz mocniejsze środki dyskryminujące osoby LGBT. Grozili nauczycielom zwolnieniami z pracy, lobbowali, by do amerykańskich skautów nie przyjmować osób homoseksualnych. Papież Franciszek tylko potwierdził stanowisko Kościoła, potępiając małżeństwa homoseksualne, które - jego zdaniem - mogą zniszczyć Boski plan.

Arcybiskup St. Louis powiedział jedynie - póki co - że ksiądz Meier może być przykładem i mentorem dla katolików, którzy zmagają się z podobnymi odczuciami. Sam Meier chciałby pozostać kapłanem, choć przyznaje, że jest to mało prawdopodobne.

Więcej o: