Niemiecka prasa: Tusk wygryzł bezlitośnie wszystkich rywali jak basior w stadzie wilków

W artykule pt. "Nieprzyjaciel we własnych szeregach" frankfurcka konserwatywna "Frankfurter Allgemeine Zeitung" komentuje kolejną osłonę sporu Jarosława Gowina z Donaldem Tuskiem po opublikowaniu przez byłego ministra sprawiedliwości listu do członków PO. Gazeta wyjaśnia, że Gowin krytykuje w nim preferowaną przez Tuska "politykę ciepłej wody w kranie".

FAZ pisze: "Donald Tusk przejdzie do historii jako pierwszy przywódca polskiego rządu, któremu po przełomie udało się nie tylko przetrwać do końca kadencji, ale wręcz został ponownie wybrany. Swoją receptę na sukces sformułował już przed laty: polityka musi troszczyć się nie tylko o Boga, wolność i ojczyznę, ale także o codzienne potrzeby, jeśli kraj ma się rozwijać".

Jeden wilk przeżył

Tą "polityką ciepłej wody", dwa razy udało się Tuskowi pokonać swego rywala Jarosława Kaczyńskiego, przywódcę narodowo-konserwatywnego PiS, a w szeregach własnej, liberalno-konserwatywnej PO "wygryźć bezlitośnie jak basior w stadzie wilków wszystkich swoich rywali" - wyjaśnia FAZ. Lecz jeden z rywali polskiego premiera, Jarosław Gowin, mimo trwającego od miesięcy otwartego sporu, politycznie przeżył, zauważa FAZ. Gazeta pisze o Gowinie, że w odróżnieniu od ciągle nerwowo krzyczącego o morderstwie i zdradzie Jarosława Kaczyńskiego, były minister sprawiedliwości dba o wizerunek "solidnego pana starej szkoły".

FAZ przypomina, że po raz pierwszy zaiskrzyło między Gowinem i Tuskiem, kiedy premier odciął się od wystąpienia byłego ministra sprawiedliwości w czasie sejmowej debaty ws. ustawy o związkach partnerskich. Potem doszło do dymisji Gowina, kiedy bezpodstawnie utrzymywał, że polskie kliniki sprzedają embriony ludzkie do badań w Niemczech. FAZ pisze, że Gowin odezwał się ponownie, tym razem listem do członków PO, w którym krytykuje politykę Tuska. "Dawny minister trafił PO w czuły punkt. Tusk wystartował jako liberalny reformator, któremu udało się tak pokierować krajem przez zawirowania kryzysu, że uniknięto recesji. Lecz także w Polsce znów wzrosło bezrobocie, oczekiwany cud gospodarczy nie nadchodzi, a PO wyraźnie gorzej wypada w sondażach", pisze gazeta.

FAZ wskazuje, że w ostatnich latach Tusk nie "wyprofilował się na wizjonerskiego reformatora", raczej stał się "radykalnym pragmatykiem". Poglądy ekonomiczne Gowina gazeta określa jako skrajnie liberalny thatcheryzm. "Tusk ma po raz pierwszy do czynienia z tym, że jego rywal w łonie partii - także po utracie urzędu - nie tylko odmawia wciśnięcia głowy w ramiona, lecz znajduje w partii popleczników. W takiej sytuacji premier najwidoczniej zdecydował się na aktywną obronę". Sądząc po ostatnich raportach demoskopów, pisze "Frankfurter Allgemeine Zeitung" , strategia Tuska może zafunkcjonować.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

embed