Największa na świecie sieć sklepów ukarana za wylewanie niebezpiecznych odpadów do ścieków

Wal-mart - największa na świecie sieć sklepów zajmujących się sprzedażą detaliczną - musi zapłacić ponad sto milionów dolarów kary za nielegalne wyrzucanie odpadów chemicznych. Firma wyrzucała pestycydy i inne niebezpieczne substancje m.in. do miejskich kontenerów na śmieci oraz do systemu kanalizacyjnego w Los Angeles i Kalifornii.

Wal-mart przyznał się do sześciu wykroczeń popełnionych w stanie Kalifornia oraz jednego w Missouri. Zgodnie z decyzją amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości, za nielegalne pozbywanie się toksycznych odpadów firma zapłaci 110 milionów dolarów kary.

Zarzuty nie dotyczą jedynie nieprawidłowego wyrzucania chemicznych odpadów. Prokuratorzy twierdzą również, że Wal-mart w nieprawidłowy sposób przeprowadzał procedury recyklingu pestycydów. Były one mieszane z nowymi produktami i ponownie trafiały na rynek. W ten sposób firma naruszyła federalne przepisy dotyczące przetwarzania pestycydów. Na dodatek, jak wykazali prokuratorzy z San Francisco, w firmie od stycznia 2006 roku pracownicy nie byli szkoleni w zakresie prawidłowego zajmowania się niebezpiecznymi odpadami.

- Przez nieprawidłowe zajmowanie się odpadami, pestycydami i innymi materiałami Wal-mart naraził społeczeństwo i środowisko na ryzyko - powiedziała cytowana przez serwis Rawstory.com Tammy Dickinson, prokurator Zachodniego Dystryktu Missouri. - Nałożona na firmę grzywna powinna być wiadomością dla wszystkich przedsiębiorstw, które muszą przestrzegać federalnych przepisów ochrony środowiska - dodała.

Więcej o: