Co zrobić z domem Hitlera w Austrii? Nikt go nie chce

Stare budownictwo, brunatno-żółta fasada, częściowo po generalnym remoncie, w centrum, ale na spokojnej ulicy - tak by zachwalał budynek makler. Tyle że nikt nie ma na ten obiekt ochoty.

Powiatowe miasteczko Braunau w Austrii jest bezradne, nie ma pojęcia, co zrobić. W budynku mieściły się już biblioteka miejska, bank, szkoła. Wszystko to skazane na niepowodzenie próby sensownego wykorzystania domu. Burmistrz Braunau Johannes Waidbacher miał w ubiegłym roku pomysł, żeby urządzić tam normalne mieszkania.

Budynku nie wolno burzyć

Po fali oburzenia szybko się wycofał. Ale pomysł zainicjował dyskusję. - Zastanawiałem się nad wykorzystaniem budynku do celów socjalnych. Zostałem źle zrozumiany - tłumaczy burmistrz. Członek rosyjskiej Dumy Franc Klincewicz o mało nie wyskoczył ze skóry. W najwyższym stopniu zirytowany zapowiedział, że zbierze 2 mln euro, kupi budynek i go zburzy. Mieszkańcom Braunau byłoby to bardzo na rękę. Ale budynku nie wolno burzyć - jako część starego miasta objęty jest ochroną zabytków.

Braunau równa się Hitler. Skojarzeniu temu 16-tysięczne miasteczko na niemiecko-austriackiej granicy zawdzięcza swą żałosną sławę. Kto wie, że jest urokliwą mieściną z 750-letnią historią? Uwiecznił je w "Wojnie i pokoju" sam Lew Tołstoj. Ale kto by myślał o czym innym niż o brunatnej zarazie, skoro zawiera ją w sobie nawet już sama nazwa miasteczka: Braun-au (braun - brunatny, brązowy).

O jedne urodziny za dużo

Miesiąc temu w wiedeńskiej gazecie "Die Presse" ukazał się artykuł zatytułowany "O jedne urodziny za dużo". Autor wykopał starą teorię. Według niej mianowicie matka Hitlera już w zaawansowanej ciąży chciała zanieść ojcu Adolfa obiad do pracy. Braunau leży nad graniczną rzeką Inn między Austrią a Niemcami. W drodze, na niemieckim brzegu pani Hitler przeżyła szybki, gwałtowny poród, tzw. Sturzgeburt, i urodziła Adolfa. Żeby uniknąć problemów z formalnościami, po cichu szybko wróciła na brzeg austriacki.

Hitler nie jest zatem żadnym Austriakiem, tylko Niemcem, i Braunau nie ma z nim nic wspólnego. Tyle że teoria jest znana już od dawna i oparta na nader wątłych podstawach. Wyszła spod pióra niemieckiego historyka hobbysty Egona Feina. Zamieścił ją w swojej książce "Droga Hitlera do Norymbergi", a usłyszał ją ponoć od zakonnika braci mniejszych kapucynów, który z kolei opowiedział ją proboszczowi z miejscowości Maria Alm pod Salzburgiem. Spytać żadnego z nich nie można. Wszyscy dawno nie żyją.

 

Historia o nagłych urodzinach Hitlera stała się znana w 2002 roku, przypomina ją Florian Kotanko, dyrektor gimnazjum w Braunau i szef miejscowego stowarzyszenia miłośników historii. - Teoria ta wzbudziła ogromne zainteresowanie prasy, od 'Bild-Zeitung' po 'Die Presse' - mówi Kotanko. Sam uważa tę teorię za wyssaną z palca. Nie rozumie tylko, dlaczego zostaje odkurzona właśnie teraz, kiedy po raz kolejny wybuchła dyskusja wokół użytkowania brunatno-żółtego domu z numerem 15.

Pomysłów jest aż nadto

Z okolic Braunau pochodzi historyk Andreas Maislinger. Jest oburzony wyciąganiem z lamusa dawnych historyjek. Domaga się natomiast jasnego stanowiska. - Tak, jesteśmy rodzinnym miastem Hitlera. Nie nasza wina, ale sobie z tym poradzimy. Zmierzymy się też z bajką, że rzekomo Hitler się tu nie urodził - podkreśla historyk Maislinger.

Władze miasta łamią sobie tymczasem głowę, co dalej zrobić z rodzinnym domem Hitlera. Według informacji burmistrza Waidbachera dyskutowane jest umieszczenie w budynku szkoły ludowej i tzw. pomocy ludowej, placówki socjalnej bliskiej austriackim socjaldemokratom. - Uważam, że jest to dobre i dalekosiężne rozwiązanie - konstatuje Waidbacher.

Jedna z propozycji, i to już z 2000 roku, pochodzi od Maislingera. Jego pomysłem jest utworzenie w budynku "Domu odpowiedzialności", międzynarodowego domu spotkań, którego program koncentrowałby się na przyszłości. Po swojej stronie miał już nawet sponsorów - pomysł chciał wesprzeć m.in. dwukrotny zdobywca Oscara Branko Lustig, producent "Listy Schindlera" i "Gladiatora", który zamierzał też znaleźć dalszych dawców gotówki w Los Angeles.

Florian Kotanko ze stowarzyszenia historyków ma trzeci pomysł. - Moim faworytem jest rozwiązanie, dla którego wzorem jest wzniesiony przez więźniów budynek specjalny w kształcie litery T w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen - mówi Kotanko. W latach 1938-1945 mieściła się w nim centralna administracja całego systemu obozów zagłady. Dzisiaj ma w nim swą siedzibę urząd finansowy Oranienburga, jednocześnie o historii budynku i funkcji jego użytkowników mówi dokumentacja "Nadzór KL 1938-1945 - System terroru" zlokalizowana w byłym służbowym pokoju współtwórcy systemu obozów Theodora Eicke.

Prawo głosu ma też właściciel

Niezależnie od tego, czyj pomysł się przebije, ostateczna decyzja leży w gestii właścicielki budynku i państwa austriackiego reprezentowanego przez MSW. Właścicielką jest Gertrud Pommer, której rodzina kupiła dom jeszcze przed wojną i prowadziła tam gospodę. Od 1972 roku głównym najemcą jest Republika Austrii.

Według informacji historyka Maislingera państwo płaci właścicielce miesięcznie 4,7 tys. euro, a Gertrud Pommer już podjęła decyzję. Zdecydowanie nie chce w budynku miejsca pamięci, domu spotkań etc., "jest natomiast bardzo prawdopodobne, że dałaby się przekonać do urządzenia szkoły ludowej lub pomocy ludowej" - uważa Maislinger. I dodaje, że w zasadzie nic nie stoi na przeszkodzie, by umieścić tam instytucję socjalną. - Powinniśmy się tylko zastanowić, czy taka socjalna placówka nie zostanie wykorzystana do nadania budynkowi pozytywnego wizerunku - zastanawia się historyk. Ostatnie słowo należy teraz do ministerstwa spraw wewnętrznych. Socjalna placówka notabene w rodzinnym domu Hitlera już była - jeszcze półtora roku temu mieściły się tam warsztaty dla niepełnosprawnych.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

embed
Więcej o: