Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), która skupia 34 wysoko rozwinięte państwa, jak co roku opublikowała wyniki badań jakości życia w krajach członkowskich. Polska zajęła 17. miejsce w rankingu, wyprzedzając m.in. Słowację, Węgry i Portugalię. Na szczycie rankingu znalazła się Australia, a na ostatnim miejscu Turcja.
Indeks OECD Better Life Index bierze pod uwagę takie kryteria jak zatrudnienie, dochody, stan środowiska naturalnego, bezpieczeństwo, jakość służby zdrowia czy deklarowane zadowolenie z życia. W każdej z tych kategorii poszczególnym państwom przyznawane są punkty od 0 do 10. Szczegółowe zasady oceny wyjaśnione są na stronie rankingu OECD .
Z raportu wynika, że Polska jest jednym z najbezpieczniejszych krajów OECD. Liczba morderstw i napadów w przeliczeniu na mieszkańca jest u nas dwa razy niższa niż średnia. Bezpieczniej jest tylko w Kanadzie i Japonii. Mimo to aż 63 proc. Polaków boi się chodzić samotnie w nocy.
Kolejne pole, na którym wyprzedzamy większość państw, to edukacja. Aż 89 proc Polaków w wieku od 25-89 lat ma wykształcenie średnie lub wyższe (średnia dla państw OECD wynosi 73 proc). Niezła jest też jakość naszego kształcenia. W testach Programu Międzynarodowej Oceny Umiejętności Uczniów statystyczny polski uczeń zdobywa 501 punktów - o 4 więcej niż wynosi średnia OECD.
Kategorie, w których wypadliśmy najgorzej, to średnie dochody i warunki mieszkaniowe. Roczny dochód statystycznego gospodarstwa domowego wynosi 15 371 dolarów (średnia OECD to 23 047 dolarów). Twórcy raportu zwrócili uwagę na to, że 20 proc. najbogatszych Polaków zarabia niemal 5 razy więcej niż 20 proc. najbiedniejszych.
Wyjątkowo słabo zostały ocenione polskie warunki mieszkaniowe. Nasz kraj zajmuje w tym rankingu przedostatnie miejsce, wyprzedzając jedynie Turcję.
W przeciętnym polskim mieszkaniu na jedną osobę przypada 1,1 pomieszczenia (średnia dla OECD wynosi 1,6 pomieszczenia na osobę). Dla porównania, w Kanadzie, która jest liderem w tej kategorii, wskaźnik ten wynosi 2,6.
Na wydatki związane z zakwaterowaniem (czynsze, media, opłaty za wynajem etc.) przeciętna polska rodzina wydaje 24 proc. dochodu. Twórcy raportu zwrócili uwagę na szybko rosnące koszty zakwaterowania w naszym kraju. W 1995 r. na zakwaterowanie przeznaczaliśmy tylko 16 proc. dochodu.
Mimo słabej sytuacji ekonomicznej, Polacy deklarują, że żyje im się dobrze. 83 proc. stwierdziło, że na co dzień spotyka ich więcej pozytywnych doświadczeń niż negatywnych. Z drugiej strony polscy respondenci oceniali satysfakcję z życia na 5,8 w 10-stopniowej skali, podczas gdy średnia ocena we wszystkich państwach OECD wynosi 6,5.