Biernat ostro o Gowinie: Chłopak odleciał. Ja złożyłbym wniosek o wykluczenie z PO

- Gowin jest bardzo nielojalny wobec partii. Gdybym był szefem Platformy Obywatelskiej, złożyłbym do sądu koleżeńskiego wniosek o jego wykluczenie. Do wyrażania opinii jest w naszej partii forum: klub parlamentarny, zjazd partyjny. Tam można zachęcać do dyskusji, tworzyć kluby programowe - mówił w TVN24 Andrzej Biernat, poseł PO.

- Działalność Jarka Gowina trzeba dziś rozpatrywać w dwóch kategoriach. Albo szaleństwo: chłopak odjechał totalnie i nie wie, na czym polega polityka, ambicje zbyt go przeżarły, by zrozumiał, że popełnia błędy. Albo jest to zachowanie chłopczyka, któremu w piaskownicy zabrano zabawkę. Wychodzi z płaczem, odchodzi na bok i skarży na innych - mówił Biernat.

Na sugestię Bogdana Rymanowskiego, że mocno krytykuje byłego ministra sprawiedliwości, Biernat odpowiedział, że gdyby on sam zachował się tak jak Gowin, otoczenie równie ostro potraktowałoby jego. - Gowin poczuł się pokrzywdzony i zaczyna pisać niestworzone rzeczy, kontestować poczynania rządu, którego głównym udziałowcem był przez dwa lata - dodał Biernat.

Gowin podzielił Polskę?

Andrzej Biernat skrytykował też to, co przez dwa lata robił Gowin jako minister sprawiedliwości. - Zafundował nam konflikt z wieloma grupami społecznymi czy zawodowymi. Przez reformę sądów mamy całą "małą Polskę", Polskę powiatową przeciwko sobie.

- Jeżeli odchodzi się z rządu - niezależnie, w jakich okolicznościach - należy dać sobie czas, by przemyśleć, co się zrobiło źle, należy zacząć od oceny samego siebie, dopiero później otoczenia, w którym funkcjonowało się przez wiele lat - przekonywał.

List Gowina

Gowin opublikował swój list otwarty do partii w niedzielę. A w nim wypunktował błędy rządu i zaapelował o powrót do wolnorynkowych idei i tradycyjnych wartości, które leżały u podstaw Platformy. Były minister sprawiedliwości odnotował też, że PO "zaczyna cechować buta, partyjniactwo i budzące wątpliwości moralne korzystanie z przywilejów władzy".

- Jeżeli Gowin pisał o sobie, to jakaś prawda może w tym być. Gowin przejawia jakąś butę i arogancję, skrytą pod maską troski o innych i o dobro ogólne. Jarosław Gowin znany jest z tego, że próbuje lokować się w mediach jako główny sprawozdawca wydarzeń politycznych. Teraz zaproponował radosną twórczość, która jest poematem ze strony odrzuconych - dodał.

Biernat powiedział też, że zdaniem Gowina rząd zamiast zajmować się gospodarką, funduje ludziom dyskusję światopoglądową. - A tak naprawdę to on ją zaczyna wewnątrz PO - mówił.

Na opublikowany przez Jarosława Gowina list otwarty dziś ma odpowiedzieć premier. Jego konferencja odbędzie się o 13.30 w Gdańsku. - Odpowiedź pana premiera będzie bardziej stonowana od mojej - powiedział Biernat. Z kolei o godzinie 15.00 konferencję prasową zapowiedział Jarosław Gowin.

Więcej o: