"Ukrzyżowani". Arabia Saudyjska wykonała karę śmierci na sześciu przestępcach

Władze Arabii Saudyjskiej wykonały wyrok śmierci na sześciu członkach gangu, skazanych za rabunki i morderstwo. Pięciu Jemeńczykom ścięto głowy, a następnie ich ciała "ukrzyżowano" w mieście Jizan - alarmuje Amnesty International. W rzeczywistości ciała wisiały na poprzecznej belce umocowanej na dwóch dźwigach. Szósty skazaniec został zabity w mieście Abha.

Na portalach społecznościowych pojawiło się zdjęcie ciał skazańców, zwisających z belki przed uniwersytetem Jizan. Wcześniej pozbawiono ich głów. "Arabia Saudyjska musi powstrzymać wzrost liczby wykonywanych kar śmierci" - apeluje Amnesty International . Broniąca praw człowieka organizacja pisze o "ukrzyżowaniu" ofiar.

Ku przestrodze

W rzeczywistości pięciu skazańców nie zawieszono na krzyżach, ale na poprzecznej belce podtrzymywanej przez dwa dźwigi - precyzuje "Middle East Online" . Widok był jednak równie przerażający - obok ciał wisiały w workach ich odcięte głowy. Wystawianie na widok publiczny zwłok skazańców jest praktykowane w Arabii Saudyjskiej jako przestroga dla przestępców przed popełnianiem kolejnych zbrodni.

"Ukrzyżowana" piątka została uznana za winnych działalności w uzbrojonym gangu, rabunków z bronią w ręku i zamordowania obywatela Arabii Saudyjskiej. Nie wiadomo, czy wszyscy skazańcy zostali uznani za winnych tego zabójstwa. Szósty wyrok został wykonany w mieście Abha - według informacji saudyjskiego resortu spraw wewnętrznych, wykonano tam wyrok na Saudyjczyku - również za morderstwo.

Twarde prawo w Arabii Saudyjskiej

W Arabii Saudyjskiej kara śmierci grozi za bardzo szeroki wachlarz przestępstw, m.in. szmuglowanie narkotyków, rabunki z bronią w ręku, porwania, gwałty - ale także za obce raczej prawodawstwu krajów zachodnich "cudzołóstwo", "apostazję" i "czarownictwo". W 2013 r. w saudyjskiej monarchii dokonano już co najmniej 47 egzekucji. W tym samym okresie 2012 r. było ich 29, a w analogicznym okresie 2011 r. - 18. Z 47 skazańców z 2013 r. co najmniej 19 to obcokrajowcy.

Więcej o: