Merkel, Beyonce na liście najbardziej wpływowych kobiet świata 2013

Pochodzą ze świata polityki, gospodarki i rozrywki. Magazyn "Forbes" opublikował ranking najbardziej wpływowych kobiet świata. Na szczycie zestawienia - nadal kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Wśród 100 kobiet, których nazwiska wymieniono w zestawieniu w 2013 roku , po raz kolejny większość stanowią Amerykanki.

1. Angela Merkel

Angela MerkelAngela Merkel Fot. Michael Sohn AP

 

Fot. Michael Sohn, AP

Merkel, nazywana przez magazyn "kręgosłupem Unii Europejskiej", na szczycie listy najbardziej wpływowych kobiet znalazła się już po raz siódmy. "Jej surowe recepty na wyciąganie Europy z kryzysu zadłużenia zostały wystawione na próbę przez kraje Europy Południowej, ale i Północnej, a dokładniej przez prezydenta Francji Francois Hollande'a" - czytamy w "Forbes" . Merkel jest kanclerzem Niemiec od 2005 roku.

2. Dilma Rousseff

Angela MerkelFot. UESLEI MARCELINO REUTERS

 

Fot. Ueslei Marcelino, Reuters

Na drugiej pozycji znalazła się prezydent Brazylii Dilma Rousseff, która rządzi siódmą największą gospodarką świata (PKB Brazylii to 2,4 biliona dolarów). - Kładzie nacisk na rozwój przedsiębiorczości, co zaowocowało nową generacją start-upów. Z drugiej strony, jest krytykowana za brak zainteresowania problemami społecznymi swojego kraju" - czytamy w magazynie "Forbes".

3. Melinda Gates

Angela MerkelFot. Sharon Farmer AP

 

AP Photo/Bill & Melinda Gates Foundation

Na trzeciej pozycji znalazła się Melinda Gates, wiceszefowa Bill & Melinda Gates Foundation, a także żona założyciela Microsoftu. "W tym roku Fundacja Billa i Melindy Gatesów postawiła sobie za cel, by do 2018 r. wyplenić na świecie chorobę polio. Do listy dopisano też zapewnienie nowoczesnej antykoncepcji 120 milionom kobiet na świecie do 2020 roku", uzasadnia magazyn.

4. Michelle Obama

Michelle ObamaMichelle Obama Fot. Jacquelyn Martin AP

 

Fot. Jacquelyn Martin, AP

Na czwartym miejscu Michelle Obama, która "wykorzystuje pozycję pierwszej damy USA, żeby walczyć z ubóstwem wśród dzieci i działać na rzecz promocji zdrowego trybu życia i odżywiania. Michelle Obama cieszy się sympatią 67 proc. Amerykanów".

5. Hillary Clinton

Michelle ObamaFot. Jacquelyn Martin AP

 

Fot. Jacquelyn Martin, AP

Na piątej pozycji znalazła się Hillary Clinton. "Cały świat zastanawia się, czy Hillary Clinton wystartuje w wyborach prezydenckich w 2016 roku. Jej CV jest imponujące: była amerykańską pierwszą damą, członkinią Senatu oraz sekretarzem stanu" - czytamy. Magazyn podkreśla, że choć teraz Clinton jest zwykłą kobietą, jej wpływy pozostają ogromne.

W pierwszej dziesiątce znalazły się także: jedna z dyrektorów Facebooka Sheryl Sandberg, która stoi za rozwojem mobilnym, Christine Lagarde, która jako pierwsza kobieta zarządzająca Międzynarodowym Funduszem Walutowym zwalczała kryzys w strefie euro, sekretarz bezpieczeństwa w gabinecie Baracka Obamy Janet Napolitano, szefowa rządu Indii Sonia Gandhi, która de facto rządzi drugim państwem na świecie pod względem liczby ludności. Dziesiątkę zamyka prezes PepsiCo Indra Nooyi.

W setce są prezenterka Oprah Winfrey, piosenkarki Beyonce i Lady Gaga, autorka "Harry'ego Pottera" J. K. Rowling. Na liście nie ma ani jednej Polki. Polsce korzenie ma Susan Wojcicki, w której garażu swoje początki miało Google. Obecnie jest wiceprezesem firmy, a w rankingu zajmuje 30. pozycję.

"Najbardziej wpływowe kobiety świata" na polskiej stronie "Forbes" >>

Więcej o: