Paradowska: RP ma 2-3 proc. poparcia. Palikot się wściekł. Awantura o sondaże

Janusz Palikot zarzucił Janinie Paradowskiej mówienie nieprawdy. Poszło o sondaże dla Ruchu Palikota. Paradowska w TOK FM stwierdziła: "Wy macie 2-3 proc.", co wyprowadziło z równowagi lidera RP. - Dlaczego pani oszukuje opinię publiczną? - pytał rozzłoszczony Palikot.

Takiej kłótni w "Poranku Radia TOK FM" chyba jeszcze nie było. W rolach głównych wystąpili Janina Paradowska i Janusz Palikot.

"Czy mam przerwać rozmowę"?

Do wybuchu wystarczyło, że publicystka "Polityki" stwierdziła: Ruch Palikota ma 2-3 proc. w sondażach poparcia dla partii politycznych. Palikot się wściekł i zaatakował dziennikarkę. - Czasami mam wrażenie, że pani zachowuje się jak rzecznik rządu, a nie niezależny komentator. Proszę mi podać sondaż, w którym mamy 2-3 proc. Ja nie znam takiego sondażu. Dlaczego pani oszukuje opinię publiczną? Mieliśmy 7-8 proc. i 6 proc. w najgorszym sondażu Homo Homini. Proszę nie mówić nieprawdy! Bo niezależnie od różnic politycznych, musimy się trzymać faktów - mówił. I zakrywał się notowaniami Europy Plus, która - jak przekonywał - ma 15-21 proc. poparcia.

Mimo wielkich emocji ze studia nie wyszedł. Choć Janina Paradowska zaproponowała: "Czy mam przerwać tę rozmowę?".

Gospodyni "Poranka Radia TOK FM" wyraźnie trafiła w czuły punkt. Bo Janusz Palikot, już po zakończeniu rozmowy, rozpisywał się na jej temat na Twitterze. "Dość też manipulacji na temat sondaży Ruchu i ciągłego podawania najgorszego sondażu a nie średniej przynajmniej!".

"Nie wiem, dlaczego pan Palikot się zdenerwował..."

Zachowanie lidera Ruchu Palikota zaskoczyło Adama Szostkiewicza. - Nie wiem, dlaczego pan Palikot się zdenerwował... A zawsze jest takim luzakiem - mówił w TOK FM.

Awantura o sondaże skończyła się zapowiedzią, że Janina Paradowska i poseł Palikot prześlą sobie wyniki sondaży.

Kto ma rację?

Sprawdziliśmy notowania, żeby ocenić, kto miał rację. Odpowiedź nie będzie jednoznaczna. Bo zwycięzcy starcia nie można wskazać.

Najnowsze sondaże - opublikowane 17 i 20 maja - dały Ruchowi Palikota 4 proc. (CBOS) i 8 proc. (TNS Polska).

W badaniu TNS Polska, dla programu TVP Info "Forum", RP uzyskał 4 proc. Jeszcze niższe poparcie odnotowano dwa tygodnie wcześniej. W sondażu dla "Rzeczpospolitej" tylko 3 proc. wyborców zadeklarowało, że chce głosować na ugrupowanie Janusza Palikota.

Jeszcze słabiej - 2 proc. - partia Janusza Palikota wypadła w kwietniowym sondażu CBOS.

Czyli rację ma Janusz Palikot, który mówi, że poparcie dla jego ugrupowania wynosi między 6-8 proc. Ale mylił się, zarzucając Janinie Paradowskiej kłamstwo, bo badania z poparciem 2-3 proc. też są. I nie są to stare badania - to sondaż OBOP z kwietnia.

Więcej o: