Kościół chce religii na maturze. I naciska na rząd

Czy grozi nam nowa wojna kościelno-państwowa? "Gazeta Wyborcza" pisze dziś, że Kościół chce religii na maturze i naciska na rząd, żeby wprowadzić taką możliwość. Na razie komisja Episkopatu ds. wychowania katolickiego zajmująca się sprawami religii w szkole rozmawia z MEN za pośrednictwem "Naszego Dziennika".

"Maturzyści mogą zdawać WOS, chemię, geografię, biologię, ale religii nie. Na pytanie, dlaczego tak się dzieje, nie otrzymujemy odpowiedzi" - poskarżył się w "Naszym Dzienniku" bp Marek Mendyk, przewodniczący komisji. Gazeta związana z Radiem Maryja twierdzi, że "Komisja Wychowania Katolickiego od kilku tygodni prosi przedstawicieli MEN o wyznaczenie terminu spotkania, aby porozmawiać m.in. o wprowadzeniu możliwości zdawania matury z religii. Ministerstwo jednak milczy".

"Gazeta Wyborcza" zapytała MEN o zarzuty, które pod adresem resortu stawia biskup. W oświadczeniu przesłanym do redakcji czytamy, że spotkanie w tej sprawie już się odbyło w styczniu 2013 roku. Dalej MEN przypomina, że "wprowadzenie możliwości zdawania religii na egzaminie maturalnym nie może nastąpić w drodze nowelizacji rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 kwietnia 2007 r.", bo "religia nie wchodzi w zakres podstawy programowej kształcenia ogólnego", a jej nauczanie odbywa się "na podstawie programów opracowywanych i zatwierdzanych przez właściwe władze kościołów i innych związków wyznaniowych".

Kościołowi taka odpowiedź raczej nie wystarczy. Już pod koniec ubiegłego roku biskupi naciskali na spotkaniu Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu, by zmienić decyzję w tej sprawie.

Cały tekst w " Gazecie Wyborczej ".

Czy powinna zostać wprowadzona matura z religii?
Więcej o: