Korea Północna wystrzeliła rakietę krótkiego zasięgu. Czwartą w ciągu 48 godzin

Dzień po wystrzeleniu ze wschodniego wybrzeża trzech rakiet krótkiego zasięgu północnokoreański reżim odpalił dziś kolejną. Pjongjang wielokrotnie już dokonywał tego typu testów. Jednak po ostatnim zaostrzeniu sytuacji na Półwyspie Koreańskim wystrzelenie serii rakiet wywołało niepokój w Seulu i w ONZ.

- Korea Północna wystrzeliła rakietę krótkiego zasięgu, podobnie jak wczoraj - informuje południowokoreańska agencja informacyjna Yonhap, powołując się na źródła w armii Korei Południowej. Ministerstwo obrony potwierdziło te doniesienia, nie podało jednak szczegółów.

Zaniepokojenie działaniami Pjongjangu wyraził pochodzący z Korei Południowej sekretarz generalny ONZ Ban Ki-Moon. W rozmowie z rosyjską agencją RIA Nowosti nazwał odpalenie rakiety "prowokacyjnym działaniem". Zaapelował do komunistycznego reżimu o powstrzymanie się od wystrzeliwania kolejnych rakiet krótkiego zasięgu i powrót do rozmów sześciostronnych ze światowymi mocarstwami.

Konflikt w Korei

Napięcie w Korei ostatnio opadło, po kilkutygodniowym okresie niezwykle intensywnej propagandowej ofensywy, pogróżek i zapowiedzi wojny. Bojowy nastrój na Północy wywołało nałożenie na Pjongjang przez Radę Bezpieczeństwa ONZ sankcji za test nuklearny z lutego tego roku.

Równocześnie południowokoreańskie Ministerstwo ds. Zjednoczenia Korei skrytykowało testy rakiet i zaapelowało do Północy o podjęcie rozmów w sprawie ponownego uruchomienia jedynego ogniwa gospodarczego łączącego oba kraje - zamkniętego w tym roku w związku z narastającą wrogością obu krajów parku przemysłowego Kaesong.

Więcej o: