W niedzielę Zielone Świątki - dzień wolny od pracy. Sklepy będą zamknięte [PRZYPOMINAMY]

Wypadające jutro Zielone Świątki są od sześciu lat ustawowo dniem wolnym od pracy. A to oznacza, że zamknięte będą wszystkie galerie handlowe, mniejsze i większe sklepy sieciowe. Pracować mogą jedynie miejsca, w których za ladą stanie sam właściciel.

Warto więc się zabezpieczyć i zrobić zakupy już dzisiaj. Zielone Świątki, czyli Święto Zesłania Ducha Świętego, obchodzone są 50 dni po Wielkanocy. To jeden z 13 dni w roku przyjętych przez ustawodawcę jako dzień wolny od pracy, z zakazem handlu.

Zielone Świątki

Zielone Świątki to polska ludowa nazwa święta majowego, według wielu badaczy pierwotnie było ono związane z przedchrześcijańskimi obchodami święta wiosny (z siłą drzew, zielonych gałęzi i wszelkiej płodności). Obecnie potoczna nazwa święta kościelnego Zesłania Ducha Świętego.

Ludowe obyczaje związane z Zielonymi Świątkami mają swe źródła w obrzędowości pogańskiej. Wpisane są w rytm przyrody, oczekiwanie nadejścia lata. Ich archetypem są magiczne praktyki, które miały oczyścić ziemię z demonów wodnych, odpowiedzialnych wiosną za proces wegetacji. Działania te miały zapewnić obfite plony. W tym celu palono ognie, domy przyozdabiano zielonymi gałązkami, tatarakiem, kwiatami.

Sprawdź, gdzie sklepy będą otwarte [ARTYKUŁY Z ODDZIAŁÓW LOKALNYCH] >>>

Więcej o: