Będą zarzuty dla mec. Rogalskiego? TVN 24: Grozi mu nawet wydalenie z palestry

- Trwają czynności wyjaśniające. Ostatnie dokumenty, na które oczekuje rzecznik, powinny do nas wpłynąć na początku przyszłego tygodnia. Sprawa jest tak dobrze rozpoznana, że nie będziemy zwlekać z podjęciem decyzji - mówi radiu TOK FM Jakub Jacyna z Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie.

Z kolei z informacji TVN 24 wynika , że rzecznik dyscyplinarny Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie zdecydował już, iż postępowanie dotyczące informacji przekazywanych ostatnio w mediach przez mec. Rafała Rogalskiego powinno toczyć się nie "w sprawie", a "przeciwko" prawnikowi.

Rogalski wyłamuje się z wierzących w zamach w Smoleńsku

Chodzi o wywiad Rogalskiego dla "Rzeczpospolitej", w którym odniósł się on do czasu, gdy był pełnomocnikiem Jarosława Kaczyńskiego w śledztwie ws. katastrofy smoleńskiej. "Główni odpowiedzialni za katastrofę zginęli na pokładzie tupolewa. Stawiam na zasadniczą winę po stronie polskiej" - mówił "Rz" mec. Rogalski.

- Gdyby to polegało na prawdzie, to by było dla mnie niezrozumiałe - powiedział mec. Rogalski, który od dziennikarza dowiedział się o tym wniosku. - Znam przepisy prawa i kodeks etyki adwokackiej. Nie naruszyłem ani tajemnicy zawodowej, ani Kodeksu karnego, w kontekście przepisów o ujawnieniu tajemnicy. Wszczynanie sprawy dyscyplinarnej przeciwko mnie byłoby dziwne i niezrozumiałe - zapewnił zarazem.

Obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej

Kodeks etyki adwokackiej stanowi m.in., że adwokat zobowiązany jest "zachować w tajemnicy oraz zabezpieczyć przed ujawnieniem lub niepożądanym wykorzystaniem wszystko, o czym dowiedział się w związku z wykonywaniem obowiązków zawodowych". "Tajemnicą objęte są nadto wszystkie wiadomości, notatki i dokumenty dotyczące sprawy uzyskane od klienta oraz innych osób, niezależnie od miejsca, w którym się znajdują" (...). "Obowiązek przestrzegania tajemnicy zawodowej jest nieograniczony w czasie" - głoszą te zasady.

Wcześniej w medialnych wypowiedziach pełnomocnik Kaczyńskiego akcentował wątki możliwego wytworzenia w Smoleńsku sztucznej mgły czy też rozpylenia nad lotniskiem helu. Dziś bije się w piersi, niedawno stwierdził, że "nie zgadzał się z kategorycznymi stwierdzeniami dotyczącymi zamachu", w "Kropce nad i" u Moniki Olejnik kwestionował też wiarygodność ekspertyz zespołu Antoniego Macierewicza .

Wszczęcie postępowania

O wszczęcie postępowania wobec Rogalskiego wystąpiła Ewa Krasowska, rzecznik dyscyplinarny Naczelnej Rady Adwokackiej. Uważa ona, że w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej", którego udzielił jako były pełnomocnik Jarosława Kaczyńskiego, mecenas Rogalski naruszył tajemnicę adwokacką.

Zdaniem NRA, adwokat powinien unikać formułowania niemerytorycznych ocen dotyczących prowadzonej sprawy oraz formułowania i publicznego prezentowania wniosków, które wykraczają poza rzeczową potrzebę. - Nie wolno nigdy adwokatowi wykorzystywać zainteresowania opinii publicznej prowadzonymi sprawami do promowania własnej osoby lub własnych osobistych poglądów - powiedziała Krasowska w rozmowie z dziennikiem "Rzeczpospolita".

Więcej o: