"Polonez na studniówce dyskryminuje". Publikacja KPH dla nauczycieli

PRZEGLĄD PRASY. Nauczyciele powinni podczas lekcji akcentować, że Maria Konopnicka była lesbijką, a do szkół zapraszać zdeklarowanych gejów - zaleca podręcznik, który ma pomóc nauczycielom wspierać homoseksualnych uczniów. Patronatem objęli go minister ds. równości Agnieszka Kozłowska-Rajewicz oraz Związek Nauczycielstwa Polskiego. Konserwatywni politycy protestują. O sprawie pisze dziś "Rzeczpospolita"

Minister Agnieszka Kozłowska-Rajewicz tłumaczy, że patronuje wielu publikacjom. - W Polsce brakuje materiałów, które pomogłyby nauczycielom zrozumieć problemy uczniów nieheteroseksualnych, dlatego zdecydowałam się na ten patronat - wyjaśnia dziennikowi.

Gazeta opisuje, że w podręczniku są m.in. zapisy o tym, że przejawem dyskryminacji osób homoseksualnych są bale studniówkowe, na których jest tańczony polonez (w parach mieszanych). Dodatkowo zaleca się nauczycielom "nie zakładać powszechnej heteroseksualności". Autorzy podręcznika radzą np., by zamiast słów "książę William był obiektem westchnień nastolatek" mówić "był obiektem westchnień wielu nastolatek i nastolatków". Książka jest dostępna na stronie KPH za darmo.

- Wszystko może stać się obiektem krytyki, również ta książka. Jej treść jest jednak bardzo wyważona w porównaniu z podobnymi publikacjami w innych krajach europejskich - zapewnia redaktor książki Jan Świerszcz z Kampanii przeciw Homofobii, a prezes ZNP Sławomir Broniarz podkreśla, że publikacja jest jedynie "materiałem wspomagającym nauczycieli".

W książce jest również mowa o tym, jak wspierać uczniów o orientacji homoseksualnej. Ale przeczytać też można, że powinno się także mówić otwarcie o orientacji znanych postaci - Władysława Warneńczyka, Juliusza Cezara, Witolda Gombrowicza, Marii Dąbrowskiej czy Marii Konopnickiej, której skłonność do kobiet rozgrzała polską opinię publiczną w listopadzie ubiegłego roku .

Cały artykuł w dzisiejszej "Rzeczpospolitej".