Zniszczyli starożytną piramidę Majów, bo potrzebowali kamieni do budowy drogi. "Przerażające"

Buldożery i koparki wjechały na teren jednej z największych piramid Majów w Belize w pobliżu granicy z Meksykiem. Firma budowlana wykorzystała pokruszone kamienie do budowy drogi, informuje Huffington Post. - To przerażające - stwierdził Awe Jaime, Szef Instytutu Archeologii w Belize.

Zniszczenia w Nohmul w północnej części Belize zostały odkryte w ubiegłym tygodniu. Ujawniono zdjęcia, na których widać buldożery kruszące starożytną piramidę. - To trudna do wyobrażenia ignorancja, to jest przerażające - stwierdził Awe Jaime, szef Instytutu Archeologii w Belize.

Wiedzieli, że to starożytna budowla

Ujawnione zdjęcia pokazują koparki i buldożery rozjeżdżające teren kompleksu Nohmul. Robotnicy niemal całkowicie zburzyli starożytną piramidę, a uzyskane z niej tłuczeń został zużyty do budowy jednej z lokalnych dróg.

- Doskonale wiedzieli, skąd biorą kamienie - oburza się Awe Jaime, który twierdzi, że nie sposób było pomylić budowlę Majów z czymkolwiek innym. Dlaczego ją zburzyli? Robotnikom najprawdopodobniej nie chciało się jechać po materiał do pobliskiego kamieniołomu. - To po prostu cholerne lenistwo - podsumował.

 

Policja szuka sprawców

Policja w Belize prowadzi już śledztwo w sprawie zburzenia piramidy. Choć kompleks Nohmul znajdował się na terenie prywatnym, pod ochroną prawną znajduje się całe starożytne dziedzictwo Majów.

Właściciel firmy budowlanej, która jest oskarżana o dewastację, twierdzi, że nie wiedział o istnieniu jakiejkolwiek starożytnej budowli w tym miejscu. Tymczasem ogromna kamienna piramida była doskonale znana wszystkim lokalnym mieszkańcom. W związku z tym jest prawdopodobne, że szef firmy budowlanej będzie miał postawione zarzuty.

Niszczą ruiny, budują drogi

- Niszczenie prekolumbijskich zabytków i wykorzystywanie kamieni do budowy dróg to stały problem w Belize - twierdzi Arlen Chase, szef Wydziału Antropologii na Uniwersytecie Centralnej Florydy. Chase przypomina, że w taki sposób zdewastowano centrum San Estevan. Zniszczeniu uległy też dwie większe piramidy w Louisville. Niewiele było jednak dewastacji na taką skalę, jak w Nohmul.

Nohmul to prekolumbijska piramida Majów znajdująca się w północnej części Belize. Miała ok. 2300 lat, niektóre źródła podawały nawet, że powstała 3200 lat temu. Była jedną z największych piramid Majów w Belize - miała 33 m wysokości.

Więcej o: