USA: W Vermont zalegalizują eutanazję

Stanowy Senat w amerykańskim Vermont uchwalił ustawę umożliwiającą lekarzom dokonanie eutanazji na życzenie nieuleczalnie chorych pacjentów.

Ustawa ma umożliwiać świadomemu, zdrowemu umysłowo pacjentowi przyjęcie środka przyspieszającego śmierć, jeśli ma przed sobą nie więcej niż pół roku życia - podają amerykańskie media i agencja AP.

Gubernator Vermont Peter Shumlin zobowiązał się, że podpisze ustawę, jeśli ta zostanie zatwierdzona przez izbę niższą, co najpewniej się stanie.

Vermont będzie wtedy czwartym stanem, w którym lekarze będą mogli przepisywać śmiertelne dawki leków pacjentom. Wcześniej prawo do odebrania sobie życia z pomocą lekarza zatwierdziły stany Montana, Oregon i Waszyngton.

W Waszyngtonie poddało się eutanazji 255 osób

Przed podjęciem takiej decyzji pacjent musi trzykrotnie podpisać stosowny wniosek, a wcześniej otrzymać dwie niezależne opinie lekarskie.

Vermont jest jednym z najszybciej starzejących się stanów w USA, w którym w 2030 roku co czwarty mieszkaniec będzie miał powyżej 65 lat.

Przed głosowaniem w ciągu dwudniowej debaty w Vermont dyskutowali zwolennicy i przeciwnicy eutanazji. Jedna z kobiet mówiła zgromadzonym, że została błędnie zdiagnozowana przez dwóch lekarzy, którzy wykryli u niej chorobę nowotworową.

Od wprowadzenia podobnego prawa w stanie Waszyngton w 2010 roku na przyjęcie środka przyspieszającego śmierć zdecydowało się zaledwie 255 osób. Większość Amerykanów uważa, że lekarze powinni mieć prawo do podania takiego środka na życzenie śmiertelnie chorego pacjenta.

Więcej o: