Bielecki lobbował za rosyjskim kapitałem w Azotach? "Brak notatki ABW, nie ma dowodów"

Były premier Jan Krzysztof Bielecki nie lobbował na rzecz rosyjskiego kapitału w Zakładach Azotowych Tarnów - zapewnił w Kontrwywiadzie RMF FM Bartłomiej Sienkiewicz. Szef MSW podkreślił, że nie ma na to żadnych dowodów. Odpowiadał też na pytania od słuchaczy. Depenalizacja posiadania małej ilości narkotyków nie wchodzi w grę - zapowiedział.

- Nie ma notatki ABW, nie ma dowodów, które świadczyłyby o lobbingu Jana Krzysztofa Bieleckiego na rzecz rosyjskiego kapitału w polskiej firmie Zakłady Azotowe Tarnów - powiedział w Kontrwywiadzie RMF FM Bartłomiej Sienkiewicz. Szef MSW odniósł się w ten sposób do informacji PiS, które, powołując się na tygodnik "Sieci" zarzuciło Bieleckiemu - szefowi Rady Gospodarczej przy premierze - lobbing na rzecz Rosjan.

- Wydaje mi się, że tych dowodów nie mamy do czynienia z takim rzemieślniczym działaniem opozycji, która oczywiście korzysta z każdego pretekstu do ataku na rząd - podsumował szef MSW. Dodał, że "nie ma powodu", by w tej sprawie powoływać komisję śledczą.

"Rosyjski kapitał nie pracuje tak, jak byśmy chcieli"

- Nie ma półprywatnych, półoficjalnych notatek pochodzących od szefów służb i od służb. Albo jest notatka, albo jej nie ma - mówił Sienkiewicz. Zaręczył, że gdyby taka notatka istniała, to on by o niej wiedział - i premier też. Pytany o lobbing Aleksandra Kwaśniewskiego w tej samej sprawie stwierdził, że nie widzi tu "żadnego zagrożenia dla państwa, tym bardziej że efekt tego jest dokładnie odwrotny od zamierzonego".

- My w ogóle mamy problem z kapitałem rosyjskim w Polsce. Mamy takie poczucie i przykłady w regionie, że nie zawsze ten kapitał pracuje tak, jak byśmy chcieli - stwierdził Sienkiewicz. I podkreślił, że Polska jest "jedynym krajem w regionie, który do tej pory utrzymuje pewien dystans do inwestycji rosyjskich". Dopytywany, czy inwestycje rosyjskie to element rosyjskich gier w Polsce, szef MSW odparł: "Bywa i tak".

"Rosjanie to trudny sąsiad, ale to nie barbarzyńcy"

- Zniszczenie i zutylizowanie [prezydenckiego] tupolewa byłoby barbarzyńskie. Mamy do czynienia z trudnym sąsiadem, ale nie z barbarzyńcami - podkreślił Sienkiewicz, pytany, co może stać się - właśnie w ramach rosyjskich "gier" - z rozbitym w Smoleńsku prezydenckim samolotem.

Szef MSW odpowiadał też na pytania od słuchaczy, które zacytował prowadzący program Konrad Piasecki. Sienkiewicz mówił m.in., że jest zwolennikiem karania za posiadanie niewielkiej ilości narkotyków, a depenalizacja "nie wchodzi w grę". Odniósł się też do pytania o ograniczenie odpłatności urlopów zdrowotnych policjantów - zapowiedział obniżkę do 80 proc."

Więcej o: