Google Timelapse - topniejące lodowce, wycinka puszczy amazońskiej. Zobacz, jak zmieniał się świat, Europa, twoje miasto

Wysychające jeziora, powiększające się miasta, rozwój kopalń - wszystkie zmiany, jakie zachodziły na świecie przez ostatnie lata, można obejrzeć dzięki... wyszukiwarce Google. A dokładniej dzięki narzędziu Timelapse, które wykorzystując zdjęcia satelitarne, stworzyło współczesny obraz świata.

Dzięki Google z jednej strony możemy zobaczyć, jak rozwijały się miasta, z drugiej, jak mocno człowiek wpływa - i niszczy - środowisko. My pokazujemy wam Warszawę, Szanghaj, Las Vegas, Jeziora Aralskie i Urmię, Amazonię i kopalnię węgla brunatnego w Turoszowie. W 1980 roku w Warszawie mieszkało 1,5 mln ludzi. W zeszłym roku było to ponad 1,7 mln zameldowanych mieszkańców. W całej aglomeracji warszawskiej mieszka ponad 2,5 mln osób. Jak widać na poniższej wizualizacji, zarówno miasto, jak i jego obrzeża mocno się rozbudowały.

Wzrost liczby mieszkańców, rozwój firm, nowe osiedla i biurowce. Warszawa mocno powiększyła się przez ostatnich 30 lat, jednak jej rozwój jest zupełnie nieporównywalny z opisanymi poniżej Szanghajem i Las Vegas. Te miasta - co zobaczycie, klikając w linki - rozrosły się wyjątkowo.

Szanghaj - 23 miliony mieszkańców

Szanghaj nie jest nowym miastem - pisze magazyn Time . Ten port był przez długi czas drugim największym miastem Chin i główną bramą łączącą kraj z resztą świata. Zmiany, jakie dokonały się w Szanghaju przez ostatnie dwie dekady, są niespotykane w skali całego globu. Liczba ludności w tym mieście wzrosła z 13,3 mln w 1990 roku do ponad 23 mln w roku 2010.

Miasto przez ostatnie lata oddaliło się od zabytkowego centrum przy ujściu rzeki Jangcy. Grafika Google Timelapse pokazuje, jak ta aglomeracja rozrosła się na przestrzeni ostatnich lat. "Time" podkreśla, że raptowny rozwój negatywnie wpłynął na środowisko. Poziom zanieczyszczenia powietrza jest ogromny - jak to bywa w innych chińskich metropoliach. Wzrost zamożności społeczeństwa doprowadził do zwiększenia liczby posiadanych przez nich samochodów. Mimo szybkiej budowy dróg kierowcy coraz więcej czasu spędzają w korkach.

embed

Największym problemem tego miasta jest jednak woda. Miasto opodatkowało jej dostawy, mimo że była ona zanieczyszczona. W tym roku znaleziono tysiące padłych świń w rzece Huangpu, która wpływa do Szanghaju. Władze robią, co mogą - inwestują w metro, ograniczają dostęp do prywatnych samochodów. Zdaniem ekspertów potrzeba jednak mocniejszych działań, by uratować miasto.

Miasto grzechu na pustyni. Las Vegas

Miasto grzechu na pustyni. Las Vegas powstało praktycznie na odludziu. Przez ostatnich 30 lat przeżyło niesamowity rozwój. Liczba mieszkańców wzrosła z 500 tys. do około 2 mln. Warto jednak zwrócić uwagę na coś więcej niż tylko centrum miasta - gdzie funkcjonują największe kasyna świata.

W latach 90. poprzedniego wieku i w pierwszej dekadzie XXI wieku granice metropolii ciągle się powiększały. Nowe osiedla mieszkaniowe wyrastały jak grzyby po deszczu, by pomieścić setki tysięcy Amerykanów chcących skorzystać z boomu gospodarczego w tym mieście. Od 2000 do 2010 roku populacja w Las Vegas wzrosła o 50 procent - to poziom niespotykany w skali całego świata.

Wysychające jeziora. Kiedyś jedne z największych, dziś...

Jezioro Aralskie, tak samo jak leżące w Iranie jezioro Urmia, wysycha. W latach 60. XX wieku było czwartym co do wielkości jeziorem na świecie. Od tego czasu stale się kurczy, gdyż woda z zasilających je rzek jest odprowadzana w celach irygacyjnych. Z kolei Urmia (na grafice poniżej) zmniejsza się od 1992 r. Co prawda w połowie lat 90. poziom wody miał tendencję wzrostową, od 1992 do 2011 poziom ten spadł o 4 metry. Z badań wynika, że za taki stan rzeczy odpowiada susza i coraz większa liczba tam budowanych na rzekach dopływających do Urmii.

embed

Amazonia

Wycinka lasów tropikalnych od lat wywołuje kontrowersje. Dzięki Google Timelapse jak na dłoni widać, co dzieje się w Amazonii. Ten teren zajmuje 7 tysięcy kilometrów kwadratowych, z czego około 5,5 tysiąca kilometrów zajmują lasy deszczowe.

Amazonia stanowi ponad połowę wszystkich lasów deszczowych na świecie. Ekolodzy i niektórzy politycy uważają, że Amazonia nie należy do Brazylijczyków, ale jest własnością całej ludzkości. Rząd Brazylii dawał do zrozumienia niejednokrotnie, że jest to temat trudny i uderza w suwerenność Brazylijczyków.

Kopania Turoszów - rozwój przez lata

Kopalnia Turoszów. Leżąca przy granicy z Czechami i Niemcami jest jedną z większych kopalni węgla brunatnego i jednym z największych ośrodków przemysłowych na Śląsku.

Więcej o: