"Niesamowity rok" - 9 maja 2012 r. Obama poparł małżeństwa homoseksualne. Od tamtego czasu...

Równo rok temu prezydent USA Barack Obama publicznie ogłosił, że popiera legalizację małżeństw homoseksualnych. "Huffington Post" wyliczył, co się zmieniło w tej sprawie od tego czasu. A zmieniło się dużo...

- To historyczny moment - tak ogłoszenie przez Baracka Obamę poparcia dla małżeństw homoseksualnych określiła dziennikarka ABC News Diane Sawyer. Mija rok od czasu, kiedy prezydent USA w wywiadzie dla tej stacji ogłosił, że pary homoseksualne "powinny mieć możliwość zawierania małżeństw".

 

Co się zmieniło?

Dzisiaj amerykański "Huffington Post" podsumowuje, co się zmieniło od tamtego wywiadu i... zmieniło się dużo. Od tamtego czasu m.in.:

- Trzy stany (Maine, Rhode Island, Delaware) zalegalizowały małżeństwa homoseksualne

- Poparcie społeczeństwa dla legalizacji małżeństw homoseksualnych wzrosło do rekordowych 58 proc. (wg sondażu przeprowadzonego przez "Washington Post" i ABC News)

- W Senacie powstała większość popierająca równość małżeństw

- Obama wygrał reelekcję, będąc największym zwolennikiem legalizacji małżeństw homoseksualnych na tak wysokim stanowisku w USA

- Rob Portman, jako pierwszy urzędujący senator USA, dokonał coming-outu

"Niesamowity rok"

- W pewnym momencie doszedłem do wniosku, że dla mnie, osobiście, ważne jest, aby ogłosić, że uważam, że pary tej samej płci powinny mieć możliwość zawierania małżeństw - tymi słowami z maja 2013 r. prezydent Barack Obama - słowami "Washington Post" - rozpoczął niesamowity rok w historii gejów i lesbijek.

Więcej o: