Zalane domy, mosty i drogi. Burze w południowej i centralnej Polsce

Zalane posesje, podmyte mosty, uszkodzone drogi, samochód przygnieciony przez drzewo - to wynik intensywnych burz, które przeszły wczoraj nad kilkoma województwami w Polsce, m.in. łódzkim, małopolskim i świętokrzyskim. Obfite opady, także gradu, mogą powtórzyć się dziś i jutro.

Czekamy na Wasze zdjęcia burz! Wyślijcie je na Alert24>>

 

Przez centralną i południową Polskę przeszły gwałtowane burze. Odnotowano około 126 interwencji Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej, głównie w celu wypompowania wody z podtopionych piwnic - informuje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Po ulewnej burzy do jakiej doszło dziś w nocy nad powiatem pińczowskim i kazimierskim w Świętokrzyskiem podtopionych zostało 50 domów. 2 rodziny ewakuowano.

Grad wielkości orzechów włoskich

Opady były krótkotrwałe, ale bardzo intensywne. W Bobinie w woj. małopolskim zalany został tartak, a w Żębocinie podmyty most na kanale. Na terenie powiatu oświęcimskiego w gminie Przeciszów wprowadzono pogotowie przeciwpowodziowe. Drogi krajowe nr 28 i 79 zostały zamknięte z powodu zagrożenia osuwiskami.

Nad Andrychowem w woj. małopolskim przeszła chmura burzowa z gradem - poinformował nas czytelnik serwisu Alert24.pl. Jak widać na załączonym zdjęciu, grad był wielkości orzechów włoskich.

Pan Grzegorz z kolei przesłał nam na Alert24.pl zdjęcia ze Szczecina z ulicy Sierpowej. Tam potężna wichura i ulewa połamały drzewa. Jedno z nich przygniotło samochód.

W woj. świętokrzyskim na skutek cofnięcia się wody z rzeki Nidzica zalana została miejscowość Działoszyce. W woj. łódzkim strażacy 19 razy wyjeżdżali, by usunąć konary i drzewa leżące na ulicach.

Burze mogą dać się we znaki także dziś i jutro. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega, że intensywne opady deszczu spodziewane są niemal w całym kraju z wyjątkiem części północno-wschodniej. Gwałtowne wzrosty poziomu wody ponad stan ostrzegawczy mogą wystąpić w dopływach Wisły i Sanu w południowej części kraju.

Jutro i w piątek również możliwe burze

Jak informuje IMGW, jutro jedynie na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu nie wystąpią burze. Na pozostałym terenie może spać deszcz i grad. W nocy z czwartku na piątek na południowym wschodzie nie powinny wystąpić burze. Na pozostałym obszarze przelotnie spadnie deszcz, miejscami burze. W piątek zachodzie kraju przelotnie popada deszcz, na pozostałym obszarze mogą wystąpić burze i grad.

Więcej o: