ZOBACZ SŁONECZNY ROZBŁYSK NA DUŻYCH ZDJĘCIACH
Według astronoma Phila Plaita ze specjalistycznego bloga Bad Astronomy, słoneczna burza wyrzuciła gorącą plazmę na wysokość ok. 200 tys. km. Rozbłysk miał miejsce w najbardziej aktywnym obecnie rejonie Słońca - zaledwie dwa dni temu zarejestrowano tam inną erupcję plazmy.
Obie nie były skierowane w stronę Ziemi, jednak niedługo nasza gwiazda obróci się w stronę naszej planety właśnie tą aktywną stroną.
- Rosnąca liczba rozbłysków nie jest niczym dziwnym w tym okresie - 11-letni cykl aktywności słonecznej zbliża się do momentu maksimum, które przypadnie na koniec 2013 r. - podkreśla NASA.
Najsilniejszy w tym roku rozbłysk miał miejsce 11 kwietnia. Było to jednak wciąż zdarzenie astronomiczne klasy średniej (M). Takie zdarzenia mogą już mieć wpływ na Ziemię - jeżeli są na nią bezpośrednio skierowane, mogą wzmacniać efekty zórz polarnych. Z kolei najsilniejsze typy zdarzeń na Słońcu - burze słoneczne klasy X - mogą już być zagrożeniem dla statków kosmicznych i astronautów, mogą też zakłócać komunikację i działanie systemu GPS.