Potężny rozbłysk na Słońcu. Będzie więcej, cykl słoneczny zbliża się do maksimum [ZDJĘCIA]

Potężna burza słoneczna wywołała 3 maja na Słońcu potężny rozbłysk. Moment wyrzucenia w przestrzeń kosmiczną słonecznej materii - o 17.32 czasu uniwersalnego - zarejestrowało obserwatorium NASA Solar Dynamics. To już druga burza słoneczna w ciągu trzech dni.

ZOBACZ SŁONECZNY ROZBŁYSK NA DUŻYCH ZDJĘCIACH

Według astronoma Phila Plaita ze specjalistycznego bloga Bad Astronomy, słoneczna burza wyrzuciła gorącą plazmę na wysokość ok. 200 tys. km. Rozbłysk miał miejsce w najbardziej aktywnym obecnie rejonie Słońca - zaledwie dwa dni temu zarejestrowano tam inną erupcję plazmy.

Obie nie były skierowane w stronę Ziemi, jednak niedługo nasza gwiazda obróci się w stronę naszej planety właśnie tą aktywną stroną.

Cykl aktywności Słońca zbliża się do maksimum

- Rosnąca liczba rozbłysków nie jest niczym dziwnym w tym okresie - 11-letni cykl aktywności słonecznej zbliża się do momentu maksimum, które przypadnie na koniec 2013 r. - podkreśla NASA.

Najsilniejszy w tym roku rozbłysk miał miejsce 11 kwietnia. Było to jednak wciąż zdarzenie astronomiczne klasy średniej (M). Takie zdarzenia mogą już mieć wpływ na Ziemię - jeżeli są na nią bezpośrednio skierowane, mogą wzmacniać efekty zórz polarnych. Z kolei najsilniejsze typy zdarzeń na Słońcu - burze słoneczne klasy X - mogą już być zagrożeniem dla statków kosmicznych i astronautów, mogą też zakłócać komunikację i działanie systemu GPS.

Więcej o: