Mamy tematy matury z polskiego: Patriotyzm u Baczyńskiego i Orzeszkowej i autorytety u Żeromskiego

Udało nam się nieoficjalnie ustalić tematy z języka polskiego, z którymi zmierzyli się dziś maturzyści. Mogli napisać o fragmencie rozmowy o autorytetach z "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego lub odnieść się do patriotycznych treści w noweli ?Gloria Victis? Elizy Orzeszkowej i w wierszu Krzysztofa Kamila Baczyńskiego "Mazowsze".

CZYTAJ NASZĄ RELACJĘ NA ŻYWO Z MATURY 2013

Jak dowiedziała się kielecka "Gazeta Wyborcza" , na poziomie podstawowym z języka polskiego uczniowie mogli pisać albo o rozmowie Cezarego Baryki - głównego bohatera "Przedwiośnia" Żeromskiego - z Gajowcem o autorytetach. Drugim tematem były treści patriotyczne w noweli "Gloria Victis" Elizy Orzeszkowej i w wierszu Krzysztofa Kamila Baczyńskiego "Mazowsze". Maturzyści mieli odnieść się do stosunku bohaterów obu utworów do opisanej w nich przeszłości.

Podchodzący do matury uczniowie musieli również odpowiedzieć na pytania do popularnonaukowego tekstu Tomasza Rożka o wszechświecie pt. "44 zera".

Przedmaturalna giełda życzeń w internecie

To, jakie tematy znajdą uczniowie na kartach egzaminacyjnych, od wielu dni rozgrzewało fora internetowe. Na profilu "Ożeż w maturę" na Facebooku internauci prześcigali się w domysłach. Padały pojedyncze hasła: "Wesele" czy "Potop". "Czuję analizę wiersza" - przewidywała jedna z tegorocznych maturzystek. "Analiza wiersza Tuwima - gdyż mamy rok Tuwimowski" - zgodził się Dawid. "70. rocznica powstania w getcie warszawskim - obstawiam "Zdążyć przed Panem Bogiem" - pisał Karol.

Z kolei gdańscy maturzyści tuż przed egzaminem nadrabiali nerwowo m.in. "Nad Niemnem" czy "Granicę". Ale to, czy warto się uczyć tuż przed egzaminem, podała w wątpliwość internautka Edyta: "Uczyć? 1 dzień przed? Helou, kolor lakieru do paznokci trzeba wybrać, a nie... Już mi nic do głowy nie wchodzi" - napisała.

Jak będzie wyglądała matura 2013?

Do tegorocznej matury przystąpi około 365 tys. maturzystów. Matura 2013 z poszczególnych przedmiotów we wszystkich szkołach w Polsce przeprowadzona będzie w tym samym dniu i o tej samej godzinie. Pierwszego dnia matur maturzyści musieli się zmierzyć z obowiązkowym egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym. 8 maja uczniów czeka egzamin z matematyki na poziomie podstawowym. 9 maja - z języka angielskiego. W kolejnych dniach maturzyści będą zdawać inne przedmioty, jak chemia, biologia, historia czy geografia, zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym.

Rozwiązania na Edulandii

Eksperci portalu Edulandia.pl rozpoczną rozwiązywanie zadań od razu, w momencie przekazania arkuszy przez CKE. Przykładowe odpowiedzi będziemy publikowali zadanie po zadaniu. Wszystkie linki do arkuszy i odpowiedzi znajdziecie w tym miejscu: Matura 2013. Odpowiedzi, arkusze, harmonogram

Ożeż w maturę! Matura nie pozwala Ci spać? Ratuj się na Facebooku. Polub fanpage , na którym aż roi się od maturalnych testów, plotek i porad, jak przetrwać egzamin maturalny. Wsparcie 24 h na dobę!

Więcej o: