"Data urodzenia, stopień pokrewieństwa". Bardzo szczegółowe deklaracje śmieciowe

Trwa zbieranie deklaracji śmieciowych. W związku z nowymi przepisami gminy muszą wiedzieć, ile osób mieszka w danym gospodarstwie domowym i czy będą segregować śmieci. Niektóre gminy chcą też poznać PESEL, numer konta czy relacje łączące wspólnie mieszkających.

Urząd Miasta w Kartuzach rozesłał już do mieszkańców deklaracja śmieciowe. Pyta w nich m.in. o nazwiska, daty urodzenia i stopień pokrewieństwa osób wspólnie mieszkających. Nie wiadomo, do czego miałyby być wykorzystane takie informacje, ani kto będzie odpowiadał za ich przetwarzanie.

Gmina może pytać, ale..

Nie ma jednolitego wzoru deklaracji, jakie powinni składać mieszkańcy - każda gmina może zebrać takie informacje, jakie są niezbędne do prawidłowego naliczenia opłaty za wywóz odpadów.

Najczęściej pytanie dotyczy liczby osób zamieszkujących w danym lokalu. Mieszkańcy muszą też zadeklarować, czy będą segregować śmieci, czy wybierają wariant droższy - bez sortowania.

Informacje o tym, że gminy zbierają zbyt wiele informacji, pojawiły się w wielu gminach. Część mieszkańców zgłaszała się z pytaniami do Głównego Inspektoratu Ochrony Danych Osobowych. Też dostaliście deklaracje ze szczegółowymi pytaniami? Wasza gmina chce znać PESEL, NIP, stopień pokrewieństwa mieszkańców?

Też mieliście kuriozalne przejścia związane z nową ustawą śmieciową? Czekamy na Wasze informacje i zdjęcia.

Więcej o: