"Córka ma 17 lat". Tureckie 15-latki z fałszywymi dokumentami do ślubu

Tureckie rodziny masowo składają dokumenty z prośbą o zmianę daty urodzenia córki. Chcą w ten sposób obejść zmiany prawne, które podniosły wiek zezwalający na zawarcie małżeństwa z 15 do 17 lat - informuje "Daily News".

Liczba wniosków do sądów rodzinnych o zmianę daty urodzenia wzrosła ostatnio w Turcji o 94 proc. Zmiana zapisu w dokumentach pozwala na wydanie za mąż dziewczynki, która nie osiągnęła jeszcze ustawowego wieku 17 lat.

W Turcji wydawanie za mąż nastolatek jest bardzo powszechne. Wiele rodzin nie akceptuje nowych przepisów, które podniosły dolną granicę wieku pozwalającego na zawarcie małżeństwa o dwa lata. Dokumenty z sądów rodzinnych pozwalają natomiast nadal wydawać za mąż znacznie młodsze dziewczynki.

Prawo nie wystarcza

Nilüfer Ay, prawniczka zajmująca się prawami kobiet w Turcji, twierdzi, że liczba nastoletnich panien młodych pokazuje, jaka jest sytuacja kobiet w tureckim społeczeństwie. Podkreśla też, że przepisy chroniące kobiety nie są respektowane.

Chodzi nie tylko o przedwczesne śluby, ale też o brak placówek przeznaczonych dla ofiar przemocy, które powinny istnieć w każdej prowincji. - Przepisy prawne nie wystarczają. Trzeba podnieść świadomość - mówi Nilüfer Ay.

Więcej o: