Ku-Klux-Klan w Niemczech? Ta rasistowska organizacja znów się uaktywnia

Tajna organizacja rasistowska Ku-Klux-Klan znów się uaktywnia w Badenii-Wirtembergii. Specjaliści nie wykluczają powiązań z Narodowosocjalistycznym Podziemiem NSU. - W Schwäbisch Hall założono nową sekcję Ku-Klux-Klan (KKK) - powiedział w Stuttgarcie prezes Krajowego Urzędu Kryminalnego (LKA) Dieter Schneider.

- Wszystko wskazuje na to, że jest to mała sekcja licząca niecałe dziesięć osób. Na uaktywnienie się Ku-Klux-Klanu zwrócili uwagę specjaliści z grupy dochodzeniowej "Umfeld". Ku-Klux-Klan nie jest w Niemczech zakazany.

Ku-Klux-Klan wczoraj i dziś

Ta organizacja rasistowska została utworzona w XIX wieku w USA na wzór tajnego stowarzyszenia, walczącego o utrzymanie supremacji białych w USA. Reaktywowała się w 1915 roku. Wtedy miała ok. 4 milionów członków w całych Stanach Zjednoczonych. W 1944 roku KKK został rozwiązany. Potem zaczął się odradzać, ale w ograniczonej formie. Z powodu dopuszczania się przemocy na tle rasowym i religijnym był zwalczany przez Kongres Stanów Zjednoczonych i władze federalne. Według własnych danych europejski odpowiednik KKK ma swoje grupy krajowe w Niemczech, Anglii, Szwecji, Francji, Austrii, Szwajcarii i Włoszech.

Czyżby powiązania KKK z NSU?

Grupa dochodzeniowa "Umfeld" przestudiowała 120 akt śledczych Federalnego Urzędu Kryminalnego (BKA) w sprawie Narodowosocjalistycznego Podziemia (NSU). Specjaliści, którym dano akta do wglądu, badają związki tej skrajnie prawicowej bojówki z Badenią-Wirtembergią.

W lecie ubiegłego roku okazało się, że dwóch policjantów było przed prawie dziesięcioma laty członkami Ku-Klux-Klanu w Schwäbisch Hall. Jeden z nich był zwierzchnikiem policjantki Michele Kiesewetter, która została zamordowana w Heilbronn w 2007 roku.

6 maja, w poniedziałek proces Beate Zschäpe

To morderstwo, jak i dziewięć innych dokonanych na drobnych przedsiębiorcach pochodzenia tureckiego i greckiego, przypisuje się skrajnie prawicowym terrorystom: Uwemu Mundlos, Uwemu Böhnhardtowi i Beate Zschäpe.

6.05.2013, w poniedziałek, przed sądem w Monachium rozpoczyna się proces przeciwko Beate Zschäpe. Oskarża się ją o współudział w morderstwach. Mundlos i Böhnhardt pod koniec 2011 roku popełnili samobójstwo. Być może śledztwo LKA pomoże też w wyjaśnieniu motywów i okoliczności śmierci Kiesewetter.

Niemcy, rasizm, Ku-Klux-Klan

embed
embed