Głód w Somalii zabił ponad ćwierć miliona ludzi

Tylko w latach 2010-2012 w Somalii ponad ćwierć miliona ludzi zmarło z głodu, pisze CNN. - Częściowo dlatego, że świat reaguje zbyt wolno - powiedział Philippe Lazzarini, koordynator pomocy humanitarnej ONZ w Somalii.

Połowa zmarłych z głodu Somalijczyków to dzieci poniżej 5. roku życia - wynika z raportu ONZ. Badanie, które objęło okres od października 2010 do kwietnia 2012 roku, pokazało, że z głodu zmarło 4,6 proc. całej populacji i 10 proc. dzieci w wieku poniżej 5 lat w południowej i środkowej Somalii w wyniku głodu. W rejonach, gdzie sytuacja była najtrudniejsza, umierało co piąte dziecko.

To był dramat bez świadków

- Raport pokazuje, że więcej należało zrobić, zanim głód pojawił się w lipcu 2011 r. - powiedział Lazzarini, komentując wyniki badań. Podkreślił, że już po suszy w 2010 r. można było spodziewać się poważnych problemów z żywnością w Somalii. Okres od lipca 2010 r. do czerwca 2011 r. był najsuchszym od ostatnich 60 lat. To doprowadziło do zmniejszenia plonów, śmierci zwierząt i spadku popytu na pracę. W wielu gospodarstwach domowych sytuacja już wtedy bardzo się pogorszyła.

W dodatku południowa Afryka od 2010 r. dostawała mniejszą pomoc humanitarną niż we wcześniejszych latach. Utrudniony dostęp był efektem przede wszystkim konfliktów i problemów z bezpieczeństwem, przede wszystkim związanych z działalnością islamistów al-Shabaab.

Skutkiem kryzysu był drastyczny wzrost cen żywności. Dla wielu Somalijczyków osłabionych ciągłym niedożywieniem oznaczało to katastrofę. - To była jedna z najgorszych klęsk głodu w ciągu ostatnich 25 lat - podsumowują autorzy raportu.

Głód to zjawisko polityczne

- Głód nie jest zjawiskiem naturalnym, to efekt katastrofalnych błędów politycznych - powiedział przedstawiciel międzynarodowej organizacji humanitarnej Oxfam. Światowi przywódcy mają spotkać się w przyszłym tygodniu w Londynie, by omówić sytuację w Somalii i zaplanować strategię, która zapobiegnie kolejnym klęskom w przyszłości.

Oznacza to przede wszystkim inwestowanie w długoterminowy rozwój, tworzenie miejsc pracy, wspieranie rolników i pasterzy. - Niezbędne jest też zapewnienie odpowiednio wyszkolonych sił bezpieczeństwa, aby przyczynić się do osiągnięcia sprawiedliwego i trwałego pokoju, którego Somalia tak bardzo potrzebuje - podsumował przedstawiciel Oxfam.

Więcej o: