Zmarł najstarszy więzień obozów koncentracyjnych. Miał 107 lat

Nie żyje Leopold Engleitner, najstarszy ocalały więzień obozów koncentracyjnych. Zmarł w Austrii, miał 107 lat. Kiedy wychodził z obozów zagłady, do których trafił za odmowę służby w Wehrmachcie, ważył zaledwie 28 kilogramów.

Engleitner, którego życie zostało udokumentowane w książce i filmie "Niezłomna Wola - Niezwykła odwaga zwykłego człowieka", był w latach 1939-1943 więźniem obozów w Buchenwald, Niederhagen i Ravensbrueck.

Został osadzony w obozach, bo jako świadek Jehowy odmówił pełnienia służby wojskowej w Wehrmachcie.

Po 46 miesiącach więzienia, 15 lipca 1943 roku, ważący 28 kilogramów Engleitner w ciężkim stanie fizycznym został zwolniony. Od sierpnia 1943 roku do 17 kwietnia 1945 roku musiał się jednak ukrywać w górach.

Po wojnie wrócił w rodzinne strony, w okolice miasta Bad Ischl w Austrii, gdzie pracował przymusowo. Interwencja alianckich wojsk spowodowała, że został zwolniony z pracy przymusowej w kwietniu 1946 roku. Potem znalazł pracę jako stróż nocny w fabryce mydła.

Zrobiło się o nim głośno, kiedy austriacki pisarz i producent filmowy Bernhard Rammerstorfer opublikował jego biografię. O swoich przeżyciach wielokrotnie opowiadał na spotkaniach w Europie i Stanach Zjednoczonych.

- To jest bardzo trudne, ogłosić bolesną wiadomość o odejściu mojego najlepszego przyjaciela - napisał na swojej stronie Bernhard Rammerstorfer.

Engleitner zmarł w towarzystwie rodziny 21 kwietnia.