Trzy dni gimnazjaliści łamali sobie głowy nad testami sprawdzającymi ich wiedzę. A bez żadnych "urzędowych" szablonów wysłannicy portalu Czyliwiesz.pl sprawdzili, co wiedzą gimnazjaliści z Mielca. W przedstawionych przez nich rozmowach z gimnazjalnymi trzecioklasistami dowiedzieliśmy się m.in., że kilogram kamieni jest cięższy od kilograma piór, Polska sąsiaduje m.in. z Austrią, w Sejmie zasiada 74 albo 23 posłów, bitwa pod Grunwaldem rozegrała się w 1810 lub 1110 roku...
Łatwo jest śmiać się z uczniów przedstawionych na filmie. I narzekać, że sonda jest tak zmontowana, żeby pokazywać najbardziej smakowite wpadki. Ale zdaniem dr Karoliny Wigury z Instytutu Socjologii UW, z wiedzą młodych Polaków naprawdę nie jest dobrze. A dobrze widać to na wyższych uczelniach. - Prowadząc na I roku studiów zajęcia z absolwentami liceów, mamy wrażenie, że cały czas poświęcamy na nadrabianie zaległości. Bo oni przychodzą na studia, wiedząc bardzo mało - mówiła w "Konfrontacjach" w TOK FM.
Wszystkim, których sonda z Mielca rozśmieszyła, można polecić rozwiązanie testu gimnazjalnego. Bo może się okazać, że wyniki nie będą dobre. Jak to możliwe, skoro wiemy, że bitwa pod Grunwaldem odbyła się w 1410 roku, Polska nie sąsiaduje z Austrią, kilogram kamieni i piór są tak samo ciężkie, a w Sejmie zasiada 460 posłów... - W przeszłości pracowałam jako nauczycielka języka polskiego. Kilkakrotnie zrobiłam sobie takie testy. Zawsze wypadam tak sobie - przyznała z kolei Magdalena Błędowska z "Krytyki Politycznej". Zdaniem gościa TOK FM, problemem nie jest poziom wiedzy, tylko sam test. - Rozwiązywanie testów to jest osobna umiejętność. Ja tego nie umiem, bo nie robiłam tego w szkole. A dziś dzieci są ćwiczone właśnie w rozwiązywaniu testów.
Rozwiązywanie testów gimnazjalnych ma też na koncie dr Wigura. Także ona nie ma dobrego zdania o tym sposobie weryfikowania wiedzy. - Byłam szalenie zdziwiona, że szkoła to nadal pamięciowe, a nie problemowe podejście do wiedzy. Tak jak pamiętam to z czasów, kiedy sama chodziłam do szkoły. Różnica jest tylko taka, że zamiast eseju rozwiązuje się test. I one sprawiają, jak rozumiem, że nie mają nają treningu w myśleniu logicznym, w zadawaniu krytycznych pytań. I widać to w tej internetowej sondzie - oceniła.
Zdaniem Karoliny Wigury, przy okazji testu przeprowadzonego przez portal Czyliwiesz.pl, warto przypomnieć sobie o pomyśle obniżenia wieku uprawniającego do głosowania. Teraz głosować w wyborach można po osiągnięciu pełnoletności. Ale Ruch Palikota zaproponował, żeby prawo głosu mieli 16-latkowie.
Pierwsza część sondy pokazuje, że młodzi ludzie nie wiedzą, kto jest prezydentem Polski. Dobrze, że nie zapytano ich o ustrój, jaki panuje w naszym kraju. O tym, jak wypadły tegoroczne egzaminy gimnazjalne, dowiemy się po 20 czerwca.
Sprawdź, czy dasz radę Egzamin gimnazjalny. Historia i wiedza o społeczeństwie>>