Wewnętrzny sondaż na zlecenie PO: eurowybory mogą być ciosem dla Tuska

Centrolewicowa koalicja na rzecz wyborów do europarlamentu Aleksandra Kwaśniewskiego może okazać się realnym zagrożeniem dla Platformy Obywatelskiej. ?Polska the Times? dotarła do wewnętrznych sondaży Platformy, które partia zleciła jednemu z największych ośrodków badawczych przed Wielkanocą. Badania pokazują realną siłę Europy Plus i co ważniejsze - z punktu widzenia Donalda Tuska - słabość PO.

Wewnętrzny sondaż zrobiony został na próbie 2,5 tys. osób. Według badania w najbardziej optymistycznym wariancie Platforma uzyska 30 proc. poparcia w eurowyborach, realistycznie 27 proc., a przy dobrej kampanii Aleksandra Kwaśniewskiego i Europy Plus poniżej 25 proc. - pisze "Polska the Times" .

To drastyczny spadek poparcia dla Platformy w stosunku do 2009 roku, gdzie zyskała 44 proc.

Zyskuje Europa Plus i PiS

Europa Plus zaś według badania zyska w najlepszym wariancie 20 proc., w najgorszym 15 proc. PiS zyskuje w najlepszym wariancie 30 proc., a w najgorszym 28 proc. SLD w zależności od wariantu zyskało od 10 do 12 proc. poparcia. Poparcie dla Europy Plus było badane pod względem kilku wariantów, jednym z nich był wariant przejścia do partii Ryszarda Kalisza i Andrzeja Olechowskiego.

Podobny wewnętrzny sondaż, tyle że na zlecenie Ruchu Palikota, w połowie marca przeprowadziła GfK Polonia . Wewnętrznym badaniu sprawdzono szanse listy Kwaśniewskiego do Parlamentu Europejskiego. Z sondażu wynikało, że PO może liczyć na 37 proc. poparcia, PiS na 26 proc., a na centrolewicową Europę Plus chciałoby zagłosować 15 proc. Polaków. Czwarty w sondażu był Sojusz Lewicy Demokratycznej (11 proc.), a na kolejnych pozycjach PSL (6 proc.), Solidarna Polska (2 proc.).

Wyniki marcowego sondażu były wciąż korzystne dla Platformy, ale warto zauważyć, że badanie przeprowadzono w zaledwie trzy tygodnie po wystartowaniu Europy Plus Kwaśniewskiego.

Więcej o: