Księża, dziennikarze, policjanci. Komu ufają Polacy?

Polacy darzą zaufaniem księży, dziennikarzy i polityków bardziej niż większość Europejczyków. Niezbyt chętnie ufają natomiast lekarzom, naukowcom, nauczycielom i policji. Reszta Europy - odwrotnie.

Hiszpańska fundacja BBVA przeprowadziła badania przekonań i postaw mieszkańców Europy w dziesięciu krajach Unii. Naukowcy pytali respondentów m.in. o to, jak dużym - w skali o 0 do 10 - zaufaniem darzą przedstawicieli poszczególnych profesji.

embed

Wyniki ankiety są dosyć zaskakujące. Okazuje się, że Polacy mocno wyróżniają się na tle reszty Europejczyków. Mają stosunkowo duże zaufanie do księży, dziennikarzy i polityków. W pierwszej z tych kategorii razem z Brytyjczykami zajmują pierwsze miejsce. Pod względem zaufania do dziennikarzy przebijają ich jedynie Czesi, Włosi, Holendrzy oraz Niemcy. Politykom, nieco bardziej niż Polacy, ufają Skandynawowie, Niemcy i Holendrzy.

Z kolei przedstawicielom profesji cieszących się zaufaniem większości Europejczyków, Polacy ufają zdecydowanie najmniej. Średni poziom zaufania do lekarzy w Europie wynosi 7,1 na 10. W Polsce jedynie 6,1 - to najsłabszy wynik w badaniu. Podobnie sprawa wygląda w przypadku zaufania do naukowców i nauczycieli (średnia - 6,8, w Polsce - 6,1) oraz policjantów (średnia - 6,2, w Polsce 5,4).

Więcej o: