Polski Episkopat przygotowuje procedury przeciwdziałania pedofilii. Od dwóch lat

- Przygotowywane są obecnie aneksy do "Wytycznych Konferencji Episkopatu Polski w związku z oskarżeniami duchownych o przestępstwa przeciwko szóstemu przykazaniu z osobą małoletnią poniżej 18. roku życia" - mówi bp Wojciech Polak. Jak dodaje, "ma nadzieję, że wyniki prac zostaną sfinalizowane w drugiej połowie roku". Wszystkie episkopaty zostały zobowiązane do opracowania takich "Wytycznych" już w maju 2011 roku.

Pytanie o przyczyny braku publikacji "Wytycznych" było jednym z głównych, jakie wysłaliśmy do Konferencji Episkopatu Polski .

Sprawą pedofilii w polskim Kościele zajmujemy się regularnie od dwóch miesięcy, odkąd opublikowaliśmy wywiad z Marcinem K. - pierwszą polską ofiarą księdza pedofila, który będzie w sądzie domagał się zadośćuczynienia od Kurii . Po jego apelu o pomoc prawników na antenie TOK FM, sprawą postanowiła się zająć Helsińska Fundacja Praw Człowieka .

Cały świat tworzy procedury

Polski Episkopat, jak i pozostałe światowe episkopaty, został zobowiązany do opracowania wytycznych "dotyczących sposobów postępowania w przypadku nadużyć seksualnych popełnionych przez duchownych wobec osób niepełnoletnich". Okólnik Kongregacji Nauki Wiary w tej sprawie trafił do episkopatów w maju 2011 roku.

Polski Episkopat odniósł się do nich po kilku miesiącach , informując w marcu 2012 roku o ogólnych założeniach opracowanego dokumentu. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Józef Michalik oraz rzecznik ks. dr Józef Kloch zapowiadali wtedy, że jego głównym założeniem jest "zero tolerancji dla pedofilów w Kościele". Podkreślali, że Kościół w Polsce nie zamierza wypłacać odszkodowań ofiarom księży pedofilów.

Jak mówi w wywiadzie dla KAI bp Wojciech Polak, sekretarz Episkopatu Polski, w fazie przygotowań są aneksy do "Wytycznych". - Wyniki tych prac, mam nadzieję, zostaną sfinalizowane w drugiej połowie roku - mówi.

Będzie publikacja

- Opracowane aneksy muszą uzyskać aprobatę Rady prawnej KEP, następnie winny być zatwierdzone przez Zebranie Plenarne KEP, a wreszcie przesłane do Stolicy Apostolskiej w celu uzyskania ,,recognitio". Po zakończeniu całego procesu legislacyjnego dokument, jakim są ,,Wytyczne", zostanie opublikowany - mówi bp Polak. Zapowiada, że mają zostać opublikowane w urzędowym piśmie Konferencji Episkopatu Polski (w "Aktach Konferencji").

Jeden aneks ma dotyczyć procedury postępowania w dochodzeniu kanonicznym, drugi "opisuje konkretne formy troski o ofiarę przestępstwa", trzeci dotyczy profilaktyki i "wskazuje na te elementy w programie formacji do kapłaństwa".

- Biskupi podjęli decyzję, aby zgodnie z sugestią okólnika Kongregacji dotyczącego samych "Wytycznych", opracować jeszcze - jak mówi watykański dokument - na płaszczyźnie kościelnej wychowawcze programy prewencyjne. Adresatami tych programów będą nie tylko same miejsca formacji duchownych, ale różne środowiska, w których wiadomość o tworzonym programie znalazła już duży oddźwięk i zainteresowanie - dodaje bp Polak.

Wysłaliśmy pytania. I cisza

Pytania dotyczące przeciwdziałania pedofilii w Kościele i opieki nad ofiarami wysyłaliśmy rzecznikowi KEP już w styczniu, po publikacji głośnej książki holenderskiego dziennikarza Ekke Overbeeka "Lękajcie się. Ofiary pedofilii w polskim kościele mówią" po publikacji głośnej książki holenderskiego dziennikarza Ekke Overbeeka "Lękajcie się. Ofiary pedofilii w polskim kościele mówią". Nie uzyskaliśmy konkretnych odpowiedzi. Postanowiliśmy więc, jako Redakcja TOK FM, rozesłać szczegółowo rozpisane pytania do wszystkich diecezji oraz do KEP. Zwróciliśmy uwagę na podstawowy problem: nie można uzyskać żadnych danych o skali zjawiska w Polsce. Gdy reporterka TOK FM spytała rzecznika Konferencji Episkopatu Polski o statystyki, odpisał: "Sam chciałbym je poznać".

Chcemy się dowiedzieć, w jaki sposób Kościół w Polsce, nie dysponując ogólnopolskimi statystykami, chce zdiagnozować problem. A jeśli się okaże, że problem istnieje - jak chce mu przeciwdziałać? Pytamy także o pomoc dla ofiar: psychologiczną, finansową, a także prawną. Pytamy, co się dzieje z księżmi, na których pada zarzut molestowania seksualnego; czy automatycznie są odsuwani od pracy z dziećmi.

Pytania przesłaliśmy 5 kwietnia 2013. Do tej pory nie dostaliśmy odpowiedzi ani informacji, kiedy możemy się ich spodziewać.

Pełna lista pytań do diecezji >>

Pełna lista pytań do Konferencji Episkopatu Polski >>

Więcej o: