Próba zamachu na prezydenta Niemiec. Przechwycono list z ładunkiem wybuchowym

W poczcie skierowanej do Kancelarii Prezydenta RFN przechwycono przesyłkę pocztową zawierającą ładunek wybuchowy. Jak poinformował rzecznik Kancelarii, przesyłka zaadresowana do prezydenta Joachima Gaucka została zdetonowana przez specjalistów policyjnych w parku Pałacu Bellevue, będącym siedzibą prezydenta.

Według wstępnych ocen, przesyłka z ładunkiem wybuchowym nie stanowiła konkretnego zagrożenia, ponieważ prezydent Gauck przebywał poza swoją berlińską rezydencją. Na niebezpieczeństwo nie był narażony także nikt ze sztabu pracowników Kancelarii.

Jak podają media, powołując się na informacje z kręgów służb bezpieczeństwa, w przesyłce znajdował się proszek, który zidentyfikowano jako HMTD, nadtlenek heksaminy, zaliczany do materiałów wybuchowych inicjujących.

Dochodzenie w tej sprawie wszczął Federalny Urząd Kryminalny. Jak podaje telewizja ARD przesyłka z materiałem wybuchowym została przechwycona podczas rutynowej kontroli korespondencji wpływającej do Kancelarii Prezydenta.

W roku 2010 w Berlinie miał już miejsce podobny przypadek: przechwycono przesyłkę z ładunkiem wybuchowym w Urzędzie Kanclerskim. Była zaadresowana do kanclerz Angeli Merkel.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

embed
embed
Więcej o: