"To nie będzie kolejna holocaustowa placówka" - Stępiński z Muzeum Historii Żydów Polskich odpowiada Żakowskiemu

- Upamiętnienie Holocaustu dokonuje się na całym świecie. Ta świadomość jest. Świadomość kultury żydowskiej została zupełnie zgubiona ze stratą dla nas wszystkich - mówił w Poranku Radia TOK FM Jacek Żakowski. Dlatego otwarte dziś Muzeum Historii Żydów Polskich ma nie być ?kolejną holocaustową placówką?. - To muzeum życia - podkreślał Zygmunt Stępiński, wicedyrektor tej instytucji.

Na warszawskim Muranowie, na terenie dawnego żydowskiego getta, działalność inauguruje Muzeum Historii Żydów Polskich . Data otwarcia budynku przypada na 70. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.

Jacek Żakowski mówił w Poranku Radia TOK FM, że najważniejszym dla niego argumentem uzasadniającym powstanie Muzeum Historii Żydów Polskich był fakt, że polscy Żydzi kojarzeni są głównie z Holocaustem. - A to była gigantyczna kultura, która zostawiła wielki dorobek - zaznaczył publicysta "Polityki". Zdaniem Żakowskiego otwarcie placówki w rocznicę powstania w getcie "wraca do starego kanału". - Znów jesteśmy na tropie Żydzi polscy - Holocaust, przeciwko założycielskiej idei tego muzeum - stwierdził.

- Fakt, że pierwsze oficjalne wejście do budynku odbywa się w rocznicę powstania w getcie, jest czymś naturalnym - bronił się Zygmunt Stępiński, zastępca dyrektora muzeum ds. działalności edukacyjno-kulturalnej. - Nie można było tej rocznicy pominąć. Nigdy powstanie w getcie nie zyskało tak wielkiej rangi i wymowy, na jaką zasługiwało - zaznaczył. Przypomniał, że dziś otwarty będzie sam gmach muzeum. Wystawa główna zostanie zainaugurowana za rok. - Trochę cierpliwości - zaapelował Stępiński.

"To nie będzie kolejne muzeum holocaustowe. Nasze muzeum jest muzeum życia"

- Jest niezwykłą stratą, że całe bogactwo żydowskiej kultury zostało w pamięci zredukowane do paroletniego, najtragiczniejszego okresu Holocaustu - ubolewał Żakowski. - Jak się z tego wyrwać? - pytał. Stępiński prosił, by nie wiązać daty otwarcia budynku z misją placówki. Zaznaczył, że nie będzie to "kolejne muzeum holocaustowe". - Nasze muzeum jest muzeum życia - wyjaśniał Stępiński. - Ma opowiadać o niezwykle ważnej dla polski tysiącletniej historii Żydów w Polsce. To historia mało znana lub w ogóle nieznana - zauważył.

Stępiński przypominał, że już w średniowieczu Żydzi otrzymywali wiele przywilejów zachęcających do osiedlenia się w ówczesnej Polsce. Był okres, kiedy nasz kraj nazywano Paradisus Judeorum, czyli żydowskim rajem. - Dochodzimy do wieku XX, kiedy nastąpił niesłychany rozkwit kultury żydowskiej mieszającej się z kulturą polską. Dochodzimy do Tuwima, Słonimskiego, postaci dla nas niezwykle ważnych - zaznaczył gość Poranka Radia TOK FM.

Hollywood, łódzka Filmówka... "Ogromny wkład polskich Żydów do światowej cywilizacji"

- Bardzo ważnym elementem całej prezentacji muzealnej będzie pokazanie ogromnego wkładu, który polscy Żydzi wnieśli do światowej cywilizacji - podkreślił Stępiński. - Spójrzmy na to, jak wielki był wkład polskich Żydów w powstanie Hollywood. Zapominamy, że Żydzi polscy byli twórcami szkoły filmowej w Łodzi - mówił wicedyrektor muzeum. Żakowski dodał, że mało kto ma świadomość, że w II Rzeczpospolitej kino jidysz było potężniejsze niż polskojęzyczne. - Upamiętnienie Holocaustu dokonuje się na całym świecie. Muzea, pomniki... Ta świadomość jest. Świadomość kultury żydowskiej została zupełnie zgubiona ze stratą dla nas wszystkich - podsumował Żakowski.

Dni otwarte w Muzeum Historii Żydów Polskich

W sobotę i w niedzielę w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie odbędą się dni otwarte. W programie programy edukacyjne, koncerty, premiery filmowe i warsztaty dla dzieci. Szczegóły poznasz na stronach placówki .

Więcej o: