Kim Dzong Un i 15-letnia Malala na liście 100 najbardziej wpływowych magazynu "Time"

Prezydent USA Barack Obama, przywódca Korei Północnej, papież Franciszek, ale także 15-letnia Malala Yousafzai, pakistańska blogerka, którą chcieli zabić talibowie, czy hip-hopowiec i producent muzyczny Jay-Z znaleźli się na prestiżowej liście 100 najbardziej wpływowych ludzi świata, opublikowanej - jak co roku - przez tygodnik "Time".

Przeczytaj biografię Malali Yousafzai, najmłodszej laureatki Pokojowej Nagrody Nobla >>

Amerykański magazyn "Time" po raz kolejny opublikował listę 100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie. Ranking podzielony jest na pięć kategorii: tytani, pionierzy, liderzy, artyści i ikony. Za tytanów naszych czasów zostali uznani m.in. Sheryl Sandberg - szef operacyjny Facebooka, Valerie Jarrett - doradczyni Baracka Obamy, Kevin Systrom - współzałożyciel Instagramu, Elon Musk - założyciel firmy Space X produkującej komercyjne statki kosmiczne.

Na liście najbardziej wpływowych liderów jest m.in. papież Franciszek, prezydent Barack Obama, prezydent Chin Xi Jinping, prezydent Korei Południowej Park Geun-hye, prezydent Somalii Hassan Sheik Mohamud, prezydent Meksyku Enrique Pena Nieto. Ale także przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un.

Na liście pionierów jest m.in. Aamir Khan, jeden z najbardziej popularnych indyjskich aktorów, także producent filmowy i jeden z czołowych twórców Bollywood.

W kategorii artyści wyróżniona została Jennifer Lawrence - aktorka, zdobywczyni Oscara za rolę w filmie "Poradnik pozytywnego myślenia", znana także z "Igrzysk śmierci".

"Malala stała się symbolem"

Na liście ikon jest m.in. Pakistanka Malala Yousafzai walcząca o prawa dziewcząt m.in. do edukacji. Jak pisze "Time", podczas sesji fotograf postawił Malali skrzynkę pod nogi, by niewielka bohaterka mogła wygodnie pozować do zdjęcia. Malala miesiąc temu została też nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla. W październiku 2012 r., gdy jechała szkolnym autobusem, została napadnięta i postrzelona w głowę. Był to odwet fundamentalistów za jej wpisy na blogu, w których broniła swojego prawa do nauki i zachęcała do niej inne kobiety.

Mimo poważnej rany nastolatkę udało się uratować. - Talibowie prawie uczynili z Malali męczennicę; udało się im jednak zrobić z niej symbol (...). Jej historia dopiero się rozpoczyna - pisze o nastolatce Chelsea Clinton, córka byłego prezydenta i Hillary Clinton. Jako ikonę wyróżniono też m.in. Michelle Obamę i Lenę Dunham, twórczynię i aktorkę serialu "Dziewczyny".

Na uwagę zasługują też znani autorzy profilów najbardziej wpływowej 100. Poza wymienioną Chelsea Clinton o Shondzie Rhimes pisze Oprah Winfrey, a o Baracku Obamie napisała Hillary Clinton, o Jennifer Lawrence - Jodie Foster.

Cała lista 100 najbardziej wpływowych osób na świecie w 2013 roku opublikowana została na stronie pisma "Time" .

Więcej o: