Komorowski o rządzie: Zmęczenie, zużycie i spowolnienie

- Ten rząd już funkcjonuje pięć lat. To jest długo, więc proces zmęczenia i pewnego zużycia jest oczywistością. Myślę, że jest pewne spowolnienie, ale ja bym tego nie wiązał głównie z problemami natury budżetowej. Bo trudniej się zmienia rzeczywistość w kraju, kiedy w kasie nie ma dużo pieniędzy - powiedział prezydent Bronisław Komorowski w RMF FM.

Prezydent, pytany przez Konrada Piaseckiego, czy rząd Donalda Tuska zasłużył sobie na spadek poparcia i zaufania, przyznał: - Tak to jest w polityce, że czas sprawowania władzy zawsze powoduje wyciekanie poparcia. - Czyli im dłużej się rządzi, tym jest gorzej z sondażami? - dopytywał prowadzący. - Ten rząd już funkcjonuje pięć lat de facto. To jest długo, więc proces zmęczenia i pewnego zużycia jest oczywistością. Ale powiedziałbym, że jak na te pięć lat, notowania rządu są bardzo przyzwoite - zaznaczył Komorowski.

Prezydent przyznał, że obserwuje zastój w działaniach rządu: - Jest pewne spowolnienie, ale ja też bym tego nie wiązał głównie z problemami natury budżetowej. Bo trudniej się zmienia rzeczywistość w kraju, kiedy w kasie nie ma dużo pieniędzy.

Komorowski: Koalicja jest jak rodzina, nie zawsze jest zgoda

Komorowski zaznaczył, że wierzy, iż wkrótce poparcie dla rządu się zwiększy. - Niewątpliwie ten rok jest rokiem wyjątkowo trudnym. Dają o sobie znać skutki kryzysu w gospodarce europejskiej, co się przenosi na kwestie bezrobocia w Polsce. Ale jestem pewien, że już druga połowa roku 2013 będzie oznaczała stopniową poprawę sytuacji w zakresie rynku pracy i gospodarczą, co też prawdopodobnie odbije się w notowaniach - powiedział.

Prezydent zaznaczył, że jego zdaniem PO i PSL stworzyły stabilną i służąca Polsce koalicję. - Ostatnio ta stabilność koalicji różnie się układa - zauważył Piasecki. - A pan zna taką rodzinę, w której zawsze tylko zgoda i sielanka by panowały? No nie. Funkcjonuję w polityce ładnych parę lat. I jeszcze nie widziałem tak spokojnej koalicji jak ta. I rzeczywiście są zgrzyty, są kłopoty, bo to koalicja to nie jest przecież jedna partia. Ale to na tle polskiej sceny politycznej i tak jest ewenementem - stwierdził Komorowski.

Komorowski: Tusk ma ogromne szanse na pozostanie szefem PO

Prezydent przyznał również, że jego zdaniem Donald Tusk ma duże szanse na pozostanie szefem PO. - Oceniam, że pan premier Tusk ma ogromne osiągnięcia i ogromny poziom akceptacji w Platformie Obywatelskiej. Wydaje mi się, że ma ogromne szanse na pozostanie nie tylko prezesem, szefem Platformy Obywatelskiej, ale również - jeżeli pójdzie dobrze na przykład proces wydawania pieniędzy z UE - to ma szansę, na reelekcję - powiedział Komorowski.

Więcej o: