Sensacyjne odkrycie w Egipcie. Najstarszy port i ważne papirusy

Archeolodzy odnaleźli nad Morzem Czerwonym najstarszy znany port Egiptu. Zdaniem naukowców ma on 4,5 tys. lat, czyli jest o tysiąc lat starszy od najstarszych znanych do tej pory portów - informuje portal NBC News. Odkryto też liczące tysiące lat egipskie papirusy.

Port był zbudowany w rejonie miejscowości Wadi el-Jarf, około 180 km na południe od Suezu. Pochodzi najprawdopodobniej z czasów panowania faraona Cheopsa (IV dynastii) - około 2,5 tys. lat p.n.e. Pośród wykopalisk znaleziono kamienie z wyrytym imieniem władcy.

- To najstarsza struktura portowa odkryta do tej pory. O tysiąc lat starsza on odnalezionych do tej pory tego typu miejsc - wyjaśnia Pierre Tallet z paryskiej Sorbony.

Archeolodzy dokopali się do tarasów, które, jak się wydaje, służyły do przechowywania łodzi. Znaleziono tam również fragmenty łodzi, olinowania, pojemniki na wodę, a także kamienne kotwice i ceramikę.

Zatoka, w której znajduje się odkryty port, była bardzo ważnym miejscem starożytnego handlu w Egipcie - uważają naukowcy. To stąd wysyłano do innych portów miedź i inne minerały z półwyspu synajskiego.

Dziennik Merrera

Ta sama grupa naukowców odkryła także kolekcję fragmentów 40 papirusów. - To najstarsze tego typu dokumenty znalezione do tej pory w Egipcie - powiedział Mohamed Ibrahim z egipskiego ministerstwa zajmującego się spuścizną świata starożytnego. Na niektórych papirusach spisane są umowy dotyczące dostawy chleba i piwa dla robotników pracujących w porcie.

W najlepszym stanie są papirusy z dziennikiem urzędnika o imieniu Merrer. Wynika z nich, że uczestniczył on w budowie piramidy Cheopsa. - Merrer informuje głównie o swoich wielu podróżach do kamieniołomu w Turrah. Brano stamtąd materiał do budowy piramidy. Nie dowiedzieliśmy się niczego nowego o sposobie budowy piramidy, ale po raz pierwszy widzimy, jak wyglądały prace - mówi Pierre Tallet.

Więcej o: