Zdjęcie-symbol. Biegacz z fotografii, która obiegła świat, to 78-letni Bill Iffrig

To zdjęcie zrobione tuż po wybuchu w Bostonie pokazywały w poniedziałek media na całym świecie. Starszy mężczyzna z rozwianymi siwymi włosami leży na ziemi. Za nim biegnie trójka policjantów. W tle kolejni funkcjonariusze i biegacze. - Na zdjęciu jestem ja. Usłyszałem huk i spostrzegłem, że leżę na ziemi - opowiada Bill Iffrig, 78-letni maratończyk z Lake Stevens.
Zobacz wideo

Mężczyzna mówi, że do eksplozji doszło bardzo blisko, zaledwie półtora metra od niego. - Inni biegacze byli dalej. Ja byłem bardzo blisko, blisko... Huk był bardzo głośny. To wszystko mnie przeraziło - opowiada. Iffrig wyszedł z zamachu cało, jeśli nie liczyć otarcia na kolanie. - Wolontariusz pracujący przy maratonie pomógł mi wstać. Minąłem metę i przeszedłem kilometr, który dzielił mnie od hotelu - relacjonuje biegacz.

Fot. John Tlumacki, AP

- A ja nic nie wiedziałem. Śledziłem bieg ojca w internecie i nie zorientowałem się, że coś się stało. Dowiedziałem się dopiero, jak wszedłem na Facebooka, żeby napisać, że ojciec ukończył bieg - opowiada syn Billa Iffriga, Mark. - Od razu do niego zadzwoniłem. Mówił, że to był potężny wybuch. Był trochę oszołomiony. Ktoś pomógł mu wstać - mówi Mark Iffrig. I dodaje, że "od razu rozpoznał ojca na zdjęciu z "Boston Globe", które błyskawicznie obiegło cały świat.

"Zobaczyłem ogromne ilości krwi"

- To instynkt, jesteś fotografem, więc niezależnie od wszystkiego robisz zdjęcie - powiedział w rozmowie z serwisem LightBox John Tlumacki, fotograf, który zrobił zdjęcie maratończyka leżącego na ziemi. - Pobiegłem w kierunku eksplozji. Pierwszą rzeczą, jaką zobaczyłem, były ogromne ilości krwi - opowiadał.

- 15 sekund po pierwszym wybuchu była druga eksplozja. Wtedy wybuchła panika. Policjanci mówili, ze mogą być inne ładunki - mówił Tlumacki.

W poniedziałek na mecie Maratonu Bostońskiego doszło do dwóch eksplozji. W zamachu zginęły co najmniej trzy osoby, ponad 130 zostało rannych. Na razie nie wiadomo, kto i dlaczego dokonał ataku.

Tragedia na Maratonie Bostońskim: kluczowe fakty | relacja na żywo | relacje świadków | zdjęcia | poszukiwania sprawców | relacje wideo

Zobacz wideo
Więcej o: