Bosacki: "Nikt z MSZ nigdy nie mówił, że ktoś przeżył katastrofę"

- Nic nam nie wiadomo, by ktokolwiek z MSZ mówił kiedykolwiek, że ktoś przeżył katastrofę - tak rzecznik MSZ Marcin Bosacki skomentował słowa Jarosława Kaczyńskiego. Prezes PiS powiedział dziś, że 10 kwietnia 2010 r. przekonywano go, że jego brat "być może przeżył, bo przecież trzy osoby przeżyły". - To były informacje zdaje się z polskiego MSZ - powiedział.

- Nie wiemy, skąd są te informacje. Ówczesny rzecznik MSZ Piotr Paszkowski zapytany 10 kwietnia przed budynkiem ministerstwa przez dziennikarzy odpowiedział, że takie informacje podaje jedna z agencji, ale on ich nie potwierdza. Wręcz przeciwnie, niestety ma informacje od osób obecnych w Smoleńsku, że wszyscy pasażerowie zginęli - powiedział w rozmowie z portalem Gazeta.pl Marcin Bosacki.

Rzecznik MSZ przysłał nam nagranie audio z wypowiedzią Paszkowskiego. Powiedział on wtedy dokładnie: "W tej chwili tę informację weryfikujemy. Tak jak mówię, jest to na razie informacja medialna, która spłynęła od jednych z agencji obecnych na miejscu. Także nasze służby obecne na miejscu wypadku tę informację weryfikują, ale nie mamy potwierdzenia".

Kaczyński: To były informacje z polskiego MSZ

Jarosław Kaczyński powiedział dziś : - Pamiętam, jak mnie przekonywano 10 kwietnia, jak byłem w szpitalu u mojej mamy, że mój brat przeżył, bo przecież trzy osoby przeżyły. Doskonale to pamiętam. To były informacje zdaje się z polskiego MSZ, więc nie bardzo rozumiem, dlaczego wokół tej sprawy robi się tyle szumu. Prezes PiS skomentował w ten sposób ostatnie rewelacje Antoniego Macierewicza. O takiej wersji wydarzeń Jarosław Kaczyński nie mówił przez trzy lata.

Przypomnijmy, że Jarosław Kaczyński o katastrofie samolotu i śmierci prezydenta dowiedział się 10 kwietnia od Radosława Sikorskiego . Szef MSZ dzwonił do niego zaraz po tragedii. "Mam straszną informację. Doszło do tragicznego wypadku. Można wnioskować, że nikt nie przeżył" - powiedział wtedy szef MSZ, który był pierwszym politykiem w Polsce, który dowiedział się o katastrofie pod Smoleńskiem.

Briefing Piotra Paszkowskiego, o którym mówił Marcin Bosacki, miał miejsce później.

Więcej o: