Dodatkowo po 1,5 mln zł dla rodzin ofiar Smoleńska? MON: Wypłaciliśmy już 67 mln

Do stołecznego sądu wpływają wnioski części rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej. Domagają się one dodatkowych odszkodowań od Ministerstwa Obrony Narodowej. Z informacji "Gazety Wyborczej" wynika, że do tej pory do Sądu Rejonowego Warszawa-Mokotów trafiło 31 takich wniosków. Przykładowe roszczenia opiewają na 500 tys., 1 mln 203 tys., 1 mln 350 tys. i 1 mln 450 tys. zł; dotyczą zarówno odszkodowań, jak i zadośćuczynień i wypłaty rent.

Na doniesienia o roszczeniach rodzin odpowiedziało Ministerstwo Obrony Narodowej. - Informujemy, że reprezentująca MON Prokuratoria Generalna Skarbu Państwa od marca 2011 r. do dziś, 12.04. br., zawarła z bliskimi ofiar po katastrofie tupolewa 270 ugód. Najbliżsi - rodzice, dzieci, małżonkowie - dostali identyczną kwotę zadośćuczynienia, po 250 tys. zł (czasem było to kilka osób z jednej rodziny). Wypłacono łącznie kwotę 67 mln 750 tys. zł.

Ugody nie zamykały możliwości dochodzenia dalszych roszczeń

Jak pisał dziś w "Gazecie Wyborczej" Bogdan Wróblewski , ugody zawarte między ministerstwem a rodzinami ofiar nie zamykały możliwości dochodzenia dalszych roszczeń na drodze cywilnej. Niektóre rodziny ofiar podkreślają, że chcą dodatkowych odszkodowań, gdyż lot nie był ubezpieczony przez MON. Gdyby było inaczej, poszkodowani mieliby prawo do ubiegania się odszkodowania od firmy ubezpieczeniowej.

Jak informowaliśmy wczoraj, wnioskodawcy podkreślają, że ich żądania są i tak dużo niższe niż w Europie Zachodniej, gdzie takie odszkodowania są nawet czterokrotnie wyższe. Co na to Ministerstwo Obrony? - Jeśli do MON wpłyną sądowe wnioski z tytułu powództwa cywilnego, odbędzie się spotkanie ministra Tomasza Siemoniaka, ministra Michała Boniego i prezesa Prokuratorii Generalnej. Sprawa wymaga przeanalizowania, ale każdy wniosek będzie traktowany indywidualnie.

Roszczenia przedawniły się po 3 latach

Termin przedawnienia roszczeń związanych z katastrofą smoleńską minął po trzech latach od wypadku w Smoleńsku, czyli w środę. W sprawach dotyczących żołnierzy, którzy polegli w Iraku i Afganistanie oraz ofiar katastrofy lotniczej pod Mirosławcem, choć większość rodzin początkowo domagała się po 1 mln zł od skarbu państwa reprezentowanego przez MON, ugody zawarto na kwoty po 250 tys. zł tytułem zadośćuczynienia i odszkodowania.

Więcej o: