Narodowy Spis Powszechny. 7 rzeczy, które musisz wiedzieć o Polsce [GRAFIKI]

Ilu jest Polaków, jak dużo jest kawalerów i panien, jakie są główne powody bezdomności, ilu w Polsce jest katolików? Na te i inne pytania odpowiada Główny Urząd Statystyczny. Zaprezentowano pełne dane z Narodowego Spisu Powszechnego. Wybraliśmy dla Was siedem z nich.

Z najnowszego spisu wynika, że Polaków jest ponad 38 i pół miliona. To znaczy, że od 2002 roku przybyło nas niecałe 300 tysięcy.

Przez 9 lat praktycznie nie zmieniła się liczba kawalerów i panien, jest za to mniej małżonków i nieco więcej wdów i wdowców.

Główny Urząd Statystyczny sprawdził również, jakie są główne powody bezdomności. Najczęściej są nimi wypędzenie z mieszkania, wymeldowanie i opuszczenie go.

Co ciekawe, przez ostatnich 9 lat bardzo zmalała liczba zakładów psychiatrycznych i ośrodków odwykowych. Wzrosła za to liczba klasztorów i zakonów, a także domów pomocy społecznej dla osób starszych.

Jeżeli chodzi o wyznania Polaków, nadal najwięcej osób uważa się za katolików. Ponad 7 procent odmówiło udzielenia odpowiedzi na to pytanie.

Wśród mniejszości narodowych i etnicznych najwięcej jest Ślązaków - ponad 430 tysięcy. W Polsce żyje również ponad 8 tysięcy Rosjan i prawie 4 tysiące Wietnamczyków.

Od 2002 roku mocno poprawił się poziom wykształcenia Polaków. Liczba tych z wyższym wykształceniem wzrosła o 2 miliony 400 tysięcy osób. O około 3 i pół miliona spadła za to liczba osób z wykształceniem podstawowym.

Cały raport z Narodowego Spisu Powszechnego znajdziesz tutaj >>>

Więcej o: