W kościołach za darmo można rozliczyć PIT. W zamian za "1 procent"

W kilku krakowskich parafiach doradcy podatkowi za darmo rozliczają wiernym PIT-y. W zamian ludzie muszą jednak przekazać 1 procent podatku na rzecz małopolskiego Caritasu. - To nie pomoc, tylko układ - żali się jeden z mieszkańców.

Na pomysł darmowego rozliczania wiernym PIT-ów wpadła grupa doradców podatkowych. Od kilku lat dyżurują w kilku krakowskich parafiach i pomagają ludziom wypełnić zeznanie podatkowe. Zawsze robili to za darmo. W tym roku niby jest podobnie, tyle że jest mały haczyk. Każda osoba korzystająca z usług doradców musi przekazać 1 procent swojego podatku na rzecz małopolskiego Caritasu.

- Zajmujemy się pomaganiem ludziom, więc teraz prosimy ich, żeby oni pomogli nam - wyjaśnia Agnieszka Homan z Caritasu Archidiecezji Krakowskiej. Dodaje, że pieniądze zebrane w ramach akcji 1 procentu zostaną przeznaczone na sfinansowanie budowy domu dla niepełnosprawnych w Spytkowicach oraz ośrodków wsparcia dla starszych i dla niepełnosprawnych dzieci w Wieliczce.

Z pomocy dyżurujących w parafiach doradców skorzystało już kilkaset osób. To głównie ludzie starsi oraz najubożsi. - Zainteresowanie jest tak duże, że czasami dyżury przeciągają się nawet o dwie godziny - mówi Homan.

Jednak nie wszystkim taka formy pomocy się podoba. - To nic innego jak zwykły targ, według zasady coś za coś. Taka organizacja jak Caritas, oferując pomoc, nie powinna oczekiwać niczego w zamian - mówi jeden z mieszkańców. Dodaje, że instytucja kościelna wykorzystuje to, że najubożsi nie radzą sobie z zeznaniami podatkowymi i dzięki temu gromadzi środki na swoją działalność. - Gdyby ktoś chciał wspomóc 1 procentem inną organizację, to nie ma możliwości. To nic innego jak dyktat - podkreśla krakowianin.

Część wiernych nie widzi jednak w akcji Caritasu nic zdrożnego. - Jeśli nie ma pieniędzy na działalność charytatywną, to musi sobie jakoś radzić - przekonuje jedna z mieszkanek Krakowa. - Miałam dwójkę dzieci w szpitalu w Prokocimiu i wiem, że pomoc Caritasu była nieoceniona - podkreśla.

Prowadzona przez parafie akcja rozliczania zeznań podatkowych potrwa do końca kwietnia.

Na rynku istnieje wiele darmowych programów pomagających wypełnić PIT. Część z nich też "na sztywno" ma zaszytą jedną z organizacji uprawnionych do otrzymania 1 procentu i nie można jej zmienić.

Więcej o: