Zorza polarna nad Polską? Szansa już w weekend

W nocy z soboty na niedzielę nad Polską może pojawić się zorza polarna. Warunki mają sprzyjać obserwacjom tego wyjątkowo rzadkiego w naszych szerokościach geograficznych zjawiska - podał serwis Kosmonauta.net.

"Po miesiącach 'ciszy' Słońce wreszcie wygenerowało silniejszy rozbłysk. 11 kwietnia grupa plam o numerze 1719 wytworzyła rozbłysk klasy M6.5 oraz koronalny wyrzut masy, być może skierowany ku Ziemi. Jest to najsilniejszy rozbłysk w tym roku i najsilniejszy od 23 października 2012 roku", podał serwis Kosmonauta.net. Na filmie poniżej widać grupę plam słonecznych, które wywołały rozbłysk.

 

To wszystko znaczy, że jutro możemy zaobserwować nad Polską zorzę polarną . Pojawić się może wieczorem, prawdopodobnie po godz. 22. Obserwację mógłby pokrzyżować Księżyc - gdyby jasno świecił, ukryłby zorzę. Tymczasem będzie na niebie widoczny jako cieniutki sierp.

Zorza nad Białymstokiem

Już raz w tym roku można było zaobserwować zorzę . W połowie marca magiczna gra świateł widoczna była w okolicach Białegostoku. Szczepanowi Skibnickiemu udało się sfotografować to rzadkie na naszych szerokościach geograficznych zjawisko.

Zorze polarne, powstające w wyniku działania wiatru słonecznego, występują tylko w okolicach biegunów magnetycznych Ziemi. W okolicach Tromso czy Bergen w Norwegii jesienią i zimą można je oglądać właściwie codziennie. Do tego jednak, by zjawisko to było widoczne dalej na południu, potrzeba naprawdę mocnych burz magnetycznych i naprawdę czystego i ciemnego nieba.

Więcej o: