Baczyński o rewelacjach Macierewicza: Niebywałe okrucieństwo, cynizm z elementami paranoi

Wg redaktora naczelnego "Polityki" - Jerzego Baczyńskiego - insynuacje Antoniego Macierewicza, że trzy osoby przeżyły katastrofę smoleńską "to coś zatrważającego". - Co to za sygnał? Że rodziny mają się domagać zbiorowych ekshumacji? Czy żeby Rosjanie ujawnili listę przetrzymywanych w tajnych ośrodkach i gułagach? To niebywałe okrucieństwo, cynizm z elementami paranoi - ocenił w TOK FM.

W przededniu rocznicy katastrofy smoleńskiej Antoni Macierewicz obwieścił, że rozbicie tupolewa przeżyły trzy osoby. Słowa posła PiS zbulwersowały Jerzego Baczyńskiego. - To przekroczenie pewnej granicy, choć wydawało się, że tu już wielu granic do przekroczenia nie ma. Co to jest za sygnał? Że rodziny mają się domagać zbiorowych ekshumacji? Czy domagać się od Rosjan, żeby ujawnili listę przetrzymywanych w tajnych ośrodkach i gułagach; bo tam są jacyś polscy jeńcy? - pytał w "Poranku Radia TOK FM".

- To niebywałe okrucieństwo, cynizm z elementami paranoi. Coś zatrważającego - dodał redaktor naczelny "Polityki".

Kontrowersyjną wypowiedzią Macierewicza zainteresowała się też Janina Paradowska. Jak przyznała w TOK FM, próbowała wczoraj "sprawdzić, jak traktować taką sprawę". - Czy Antoni Macierewicz powiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa? Jest osobą publiczną, posłem, i jeżeli nie powiadomił prokuratury, to sam popełnia przestępstwo. Być może prokuratura przesłucha Antoniego Macierewicza na tę okoliczność - mówiła dziennikarka.

Skąd wiara w zamach?

Baczyńskiego zaskoczyło to, że jak pokazał ostatni sondaż, 1/3 Polaków jest skłonna wierzyć w zamach w Smoleńsku. - Sprawdzałem statystyki, i przekonanie o możliwości zamachu jest najsilniejsze wśród osób w wieku 18-24 lata. Mamy do czynienia z katastrofą mentalną.

Ale mniej pesymistyczny jest psycholog społeczny prof. Janusz Czapiński. Jak tłumaczył, osób faktycznie przekonanych, że 10 kwietnia 2010 roku doszło do zamachu "jest kilkanaście procent". - Reszta to osoby które dopuszczają taką możliwość. Nie mam wątpliwości, że to te osoby, do których jak najszybciej powinni próbować dotrzeć ci, którzy prezentują racjonalne wyjaśnienia katastrofy - uważa ekspert.

Premier podpisał już zarządzenie o powołaniu zespołu ekspertów, który ma wyjaśniać nieprawdziwe informacje na temat katastrofy smoleńskiej. Na jego czele stanie szef Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych - Maciej Lasek.

"Osamotnieni eksperci nie mieli szans w starciu z Macierewiczem" "Premier przyznaje się do porażki" - ocenia Andrzej Stankiewicz>>

Zobacz wideo
Więcej o: