Episkopat publikuje dokument ws. in vitro. "Oczywiście nie każdy kompromis jest do przyjęcia"

Episkopat Polski opublikuje dziś nowy dokument bioetyczny, nad którym przez kilka miesięcy pracował specjalny zespół ekspertów duchownych i świeckich. Biskupi zaapelują m.in. do polityków o odpowiedzialne decyzje w kwestiach dotyczących in vitro - informuje "Rzeczpospolita".

- Nie odkrywamy w tym dokumencie nic nowego. Ci, którzy spodziewali się np. innego spojrzenia Kościoła na in vitro, będą zawiedzeni - powiedział w rozmowie z "Rz" ks. prof. Franciszek Longchamps de Berier, członek zespołu episkopatu ds. bioetycznych. Dokument, który liczy ok. 10 stron, został opracowany przez zespół ekspertów pod kierownictwem arcybiskupa Henryka Hosera, ordynariusza warszawsko-praskiego.

"W sprawach wiary i moralności nie ma kompromisów"

Jeden z rozdziałów dokumentu "O wyzwaniach bioetycznych, przed którymi stoi współczesny człowiek" zawiera m.in. specjalny apel do polityków, którzy - jak mówi arcybiskup Hosner - "albo dopuszczają, albo ograniczają pewne praktyki bardzo dyskusyjne i groźne dla ludzkiego istnienia". - Obowiązkiem katolika jest wierność Chrystusowi. W sprawach wiary i moralności nie ma kompromisów, co innego płaszczyzna prawna i polityczna - gdzie czasem są one trudne do uniknięcia. Oczywiście nie każdy kompromis jest do przyjęcia. Tak więc w żadnym przypadku nie jest dopuszczalna zgoda na niszczenie istnienia ludzkiego na jakimkolwiek etapie jego rozwoju - powiedział "Rz" ksiądz Longchamps de Berier.

Biskupi spodziewają się, że opracowanie pomoże polskim katolikom w refleksji nad wartością ludzkiego życia oraz obowiązkami, jakie z tego wynikają.

Więcej w dzisiejszej "Rzeczpospolitej>>

Więcej o: