Peru: słynne rysunki z Nazca niszczone przez ciężką maszynerię

- Wpisane na listę UNESCO rysunki w Nazca, zostały częściowo zniszczone przez ciężki sprzęt firmy wydobywającej wapień - podaje peruwiański dziennik ?El Comercio?.

- Zaobserwowaliśmy nieodwracalne zniszczenia linii i trapezów w tej okolicy - alarmuje Eduardo Herrán Gómez de la Torre, dyrektor ds. badań archeologicznych w Ojos de Condor w Peru.

Firma pracująca na terenie, który powinien być pod ochroną, zajmuje się usuwaniem z niego złoży wapienia. Niestety podczas robót ciężka maszyneria dokonuje znaczących zniszczeń słynnych rysunków.

Gazeta "El Comercio" alarmuje, że firma nie tylko nie została ukarana, ale nie jest nawet nadzorowana, choć działa w wielkim rezerwacie archeologicznym. - Firma twierdzi, że ziemia jest własnością prywatną, a właściciel może robić, co chce. Ale nie to - mówił de la Torre.

"Więcej zniszczono przez 30 niż przez 1,5 tys. lat"

Przez ostatnich 30 lat słynne rysunki z płaskowyżu Nazca zniszczyły się bardziej, niż przez poprzedzające je 1,5 tys. lat - alarmowali już kilka lat temu naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu.

Wykazywali, że niektóre rysunki zostały przecięte nitką autostrady panamerykańskiej. Biegnące wzdłuż niej rowy melioracyjne zaburzyły z kolei suchy klimat płaskowyżu. Taki sam wpływ mają drogi i ścieżki wydeptane przez miejscową ludność. Rysunkom zagraża też błoto spływające z Andów po gwałtownych opadach deszczu.

Rysunki znajdują się w południowo-zachodniej części Peru. Na płaskowyżu Nazca widać ich setki. Przedstawiają zarówno pozornie przypadkowe zbiory figur geometrycznych: kwadratów i trójkątów oraz prostych linii ciągnących się nawet przez 8 kilometrów, jak i ogromne wizerunki zwierząt i roślin. Do najsłynniejszych należą: pająk z 40-metrowymi odnóżami, kondor o przekroju 120 metrów.

Przypuszcza się, że rysunki miały charakter religijny. Według innych teorii piaskowe wzory mają związek z obserwacjami astronomicznymi. Niektóre ciągnące się dziesiątkami metrów linie pokrywają się bowiem z orbitalnym ruchem gwiazd, a gigantyczne kontury zwierząt wiernie odzwierciedlają gwiazdozbiory.

Więcej o: