ONZ: Kończą się pieniądze na syryjskich uchodźców

ONZ poinformował, że jest bliski wyczerpania pieniędzy potrzebnych na wsparcie syryjskich uchodźców. Coraz większa liczba Syryjczyków przekracza granice z Jordanią, Libanem, Turcją i Irakiem.

- Potrzeby uchodźców rosną lawinowo, a my jesteśmy po prostu bez pieniędzy - powiedziała Marixie Mercado, rzeczniczka UNICEF-u. Liczba uchodźców rośnie w szybkim tempie i zaczyna przekraczać możliwości ONZ.

Na skutek wewnętrznego konfliktu w Syrii, który wybuchł blisko dwa lata temu, ojczyznę opuściło już 1,25 mln Syryjczyków. Wśród opuszczających Syrię jest już pół miliona dzieci. Codziennie granicę z Jordanią przekracza 2 tys. ludzi. Specjaliści z ONZ przewidują, że do końca roku będzie ich trzy razy więcej.

Uchodźcy przemieszczają się przede wszystkim do sąsiednich krajów: Jordanii, Libanu, Iraku i Turcji. Wstępne dane ONZ przewidywały, że liczba uchodźców przekroczy milion dopiero latem. Obecnie opracowywane są nowe prognozy.

W dramatycznie szybkim tempie pogarsza się także sytuacja dzieci w ogarniętej wojną domową Syrii. Jednym z najpoważniejszych problemów jest brak wody pitnej w wielu miejscach kraju; wynikłe z tego choroby, takie jak żółtaczka i chroniczna biegunka, zagrażają szczególnie dzieciom - podkreśla ONZ.

Więcej o: