Franciszek wypowiada wojnę pedofilii w Kościele

Papież zapowiedział, że ?z pełną determinacją? będzie walczył z przypadkami nadużyć seksualnych w Kościele. Deklaracja ma potwierdzać stanowczą linię wobec skandalu pedofilii przyjętą przez Benedykta XVI.

Franciszek chce, by Kościół zdecydowanie działał w przypadkach pedofilii w swoich szeregach. Przypadki molestowania dzieci przez kapłanów mają być wykorzenione, a sprawcy takich czynów właściwie osądzeni. Jak poinformował Watykan, papież na spotkaniu z prefektem Kongregacji Nauki Wiary, abp. Gerhardem Ludwigiem Muellerem, zadeklarował, że walka z seksualnym wykorzystywaniem dzieci jest niezwykle istotna dla Kościoła i jego wiarygodności. W wydanym komunikacie podkreślono, że papież polecił kontynuowanie stanowczych działań wobec przypadków nadużyć. To pierwsze słowa nowego papieża ws. skandali seksualnych w Kościele.

Linia Benedykta XVI

- Ojciec Święty w szczególny sposób polecił, by kongregacja, kontynuując linię wprowadzoną z woli Benedykta XVI, działała zdecydowanie w sprawie przypadków nadużyć seksualnych, krzewiąc nade wszystko metody ochrony nieletnich, pomoc dla tych, którzy w przeszłości ucierpieli z powodu takiej przemocy, a także postępowanie proceduralne wobec winnych - ogłosił Watykan.

Ponadto w nocie zwrócono uwagę na konieczność zaangażowania konferencji episkopatów w opracowanie i wprowadzenie w życie niezbędnych dyrektyw na tym polu, co uznano za "ważne dla świadectwa Kościoła i jego wiarygodności". - Ojciec Święty zapewnił, że w jego trosce i modlitwie za cierpiących ofiary wykorzystywania są obecne w sposób szczególny - dodano w watykańskim oświadczeniu.

To słowa. A czyny?

Franciszek odziedziczył Kościół, dla którego walka z pedofilią jest jednym z największych problemów. Skandale pedofilskie wybuchły między innymi w Stanach Zjednoczonych, Niemczech i Irlandii. Coraz częściej mówi się o Polsce.

Po latach przyszedłem na plebanię. Zobaczył mnie i zaczął się śmiać. Historia Marcina K., ofiary księdza pedofila

Na razie nie wiadomo, jak słowa papieża przełożą się na konkretne działania biskupów. Od tygodni prosimy, by episkopat ujawnił dane dotyczące skali zjawiska pedofilii w polskim Kościele. Gdy nasza reporterka spytała rzecznika Konferencji Episkopatu Polski o statystyki, odpisał: "Sam chciałbym je poznać". Dlatego wysłaliśmy listy z pytaniami do wszystkich diecezji i do konferencji episkopatu . Pytamy m.in. o dwie zasadnicze sprawy: czy - zgodnie z zaleceniami Watykanu - istnieją dane o przypadkach pedofilii wśród księży oraz czy polski episkopat ustalił wytyczne ws. postępowania z duchownymi pedofilami.

Więcej o: