Barbara Piasecka-Johnson nie żyje. Jedna z najbogatszych kobiet na świecie

W wieku 76 lat zmarła Barbara Piasecka-Johnson. Przez ostatnich kilka lat ta polska współwłaścicielka fortuny imperium Johnson & Johnson i filantropka ciężko chorowała.

Barbara Piasecka-Johnson była jedną z najbogatszych kobiet na świecie. Jak podaje portal Bloomberg Businessweek, zmarła 1 kwietnia w Polsce, po długotrwałej chorobie. Informację potwierdziła mieszcząca się w Princeton w USA firma miliarderki BPJ Holdings.

Barbara Piasecka-Johnson urodziła się w 1937 r. na polskich Kresach Wschodnich. Ukończyła Wydział Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego, po czym wyemigrowała do USA. Tam znalazła pracę jako pokojówka i kucharka w domu milionera Johna Sewarda Johnsona, jednego z dwóch właścicieli firmy Johnson & Johnson.

W 1971 r. została jego trzecią z kolei żoną. Po śmierci męża Polka stoczyła batalię z jego dziećmi o ogromny majątek firmy Johnson & Johnson. Ostatecznie sąd przyznał jej pół miliarda dolarów. Jej majątek szacowany jest na 2,9 miliarda dolarów. Co roku jej nazwisko było notowane na liście 400 najbogatszych ludzi na świecie.

Barbara Piaseck-Johnson angażowała się w rozmaite projekty filantropijne i charytatywne. Fundacja Barbary Piaseckiej-Johnson z siedzibą w Kątach Wrocławskich od 2000 r. wydała ponad 7 mln zł na walkę z autyzmem.

Nie zapomniała o swoich korzeniach. Posiadłość Johnsonów w New Jersey nazywa się po polsku Jasna Polana, a siły fundacji, jaką założył dla niej mąż, angażowała w pomoc polskim naukowcom i artystom. Mówiła: - Bogaci ludzie są czasami bardzo nieszczęśliwi, ponieważ nie wszystko mogą zrobić i nie wszystkim mogą pomóc.

Przeczytaj o Barbarze Piaseckiej-Johnson >>

Więcej o: